Po pół roku od złożenia wniosku KWK Knurów-Szczygłowice otrzymała zielone światło na drążenie trzynastu odwiertów badawczych w obszarze ruchu Knurów. Mają one zostać wykonane ze spągu wytypowanych wyrobisk za pomocą wiertnicy dołowej, systemem obrotowym z rdzeniowaniem, przy użyciu płuczki wiertniczej.
Wniosek w tej sprawie KWK Knurów-Szczygłowice złożyła 24 kwietnia 2023 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Po otrzymaniu uzupełniających dokumentów RDOŚ stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą „Poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla w obszarze badań Knurów do głębokości 1300 m”. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego rodzaju przedsięwzięcia jest wymagana przed uzyskaniem przez inwestora decyzji zatwierdzającej plan ruchu dla wykonania robót geologicznych.
Kopalnia wnioskowała, aby otwory badawcze wykonać w przestrzeni górotworu wyznaczonej w koncesji 5/2022/p, w zakresie głębokości od 640 m pod poziomem terenu do głębokości 1300 m p.p.t. Odwierty mają być wykonane w wybranych wyrobiskach, takich jak np.: pochylnia IV, upadowa kamienna I, przekop Gb8E czy chodnik 14B.
Najdłuższy odwiert o długości 657,3 m ma być wykonany z wytycznej W63Sm na poziomie 650 m, a najkrótszy, liczący 265,1 m z upadowej kamiennej I na poziomie 1050 m. Otwory mają być wiercone obrotowo na płuczkę, z pełnym rdzeniowaniem, przy zastosowaniu koronki wiertniczej o średnicy 76 mm.
Za pomocą otworów badawczych kopalnia zamierza rozpoznać strukturę i parametry zalegania złoża, a także budowę warstw węgli i skał otaczających. Nastąpi też zbadanie parametrów fizykochemicznych i koksotwórczych, w tym jakościowych oraz oznaczenie składu petrograficznego węgla. Ponadto m.in. mają zostać rozpoznane warunki gazowe i metanowe oraz określenia możliwość ewentualnej eksploatacji pokładów węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.