Elektrownie Bełchatów, Turów, Opole, Dolna Odra i Rybnik, należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, realizują prace przygotowawcze do zwiększonej produkcji energii w okresie jesienno-zimowym - poinformowali przedstawiciele Departamentu Komunikacji PGE GiEK.
Jak wskazują przedstawiciele PGE GiEK, krótsze dni i spadek temperatury wiążą się z wyższym zapotrzebowaniem na energię produkowaną w stabilnych źródłach konwencjonalnych, dlatego niezbędne jest właściwe przygotowanie elektrowni okresu zimowego. Do stałych zadań służb technicznych elektrowni PGE GiEK należy m.in. utrzymywanie właściwego reżimu pracy nadzorowanych urządzeń infrastruktury energetycznej i cieplnej, oraz natychmiastowe reagowanie na zakłócenia i awarie.
Wraz z końcem sezonu letniego dokonywana jest ocena techniczna węzłów i obiektów elektrowni szczególnie wrażliwych na ujemne temperatury. Opracowywane i przeprowadzane są testy scenariusza awaryjnego „Zasady postępowania na wypadek wystąpienia niskich temperatur powietrza atmosferycznego” oraz aktualizowane wykazy pracowników przypisanych do potencjalnych działań interwencyjnych, w tym realizacji akcji Zima.
Równolegle szczególnie monitorowane są komunikaty płynące z Centralnych, Wojewódzkich i Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego, wykorzystywane bieżące i długoterminowe prognozy pogody dostępne w IMiGW oraz analizowane są dane dotyczące temperatur w miejscach szczególnie narażonych na ich spadki.
- Nadrzędnym zadaniem spółki PGE GiEK jest wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby przemysłu i milionów polskich rodzin. Dostarczamy do systemu energetycznego najwięcej energii spośród wszystkich krajowych wytwórców. W niektórych miesiącach jesienno-zimowych sezonu 2022/2023 pokrywaliśmy nawet o 10% więcej krajowego zapotrzebowania na energię w porównaniu do miesięcy wiosenno-letnich b.r., co oznaczało konieczność podwyższenia produkcji w naszych oddziałach o ponad 20%. W ogromnej mierze jest to możliwe dzięki wykwalifikowanym, doświadczonym i odpowiedzialnym pracownikom elektrowni, którzy nie tylko troszczą się o niezakłóconą, bieżącą produkcję, lecz również dokładają wszelkich starań, aby zapobiegać ewentualnym zdarzeniom w trudnym okresie jesienno-zimowym – mówi Zbigniew Kasztelewicz, p.o. prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Elektrownie Bełchatów i Turów czerpią paliwo do produkcji energii z położonych w ich bezpośrednim sąsiedztwie kopalń węgla brunatnego, natomiast elektrownie na węgiel kamienny, czyli Elektrownia Opole, Dolna Odra i Rybnik, mają obecnie zgromadzone dużo wyższe zapasy węgla niż wymagane przepisami prawa. Place węglowe poszczególnych elektrowni są praktycznie w całości wypełnione paliwem do produkcji energii przez bieżący sezon jesienno-zimowy.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej.
W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów - Elektrownia Bełchatów, Elektrownia Turów, Elektrownia Opole, Elektrownia Rybnik, Elektrownia Dolna Odra, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, Kopalnia Węgla Brunatnego Turów - zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.