Wciąż do użytku wchodzą najnowsze technologie, a dzięki szybkiej ewolucji wielu sektorów przemysłu, procesy niegdyś ciągnące się tygodniami, są dziś możliwe do przeprowadzenia w zaledwie kilka godzin. Nie inaczej jest w sektorze logistyki.
Rosnące oczekiwania klientów prowadzą do wzrostu zapotrzebowania. To z kolei przekłada się na konieczność dysponowania obszerną partią towaru w każdej chwili. Dlatego też, optymalizacja działów transportu i magazynowania miała znaczący wpływ na obecnie panującą sytuację na rynku, a dla wielu przedsiębiorstw okazała się kluczem do sukcesu. Jak na przestrzeni lat zmieniło się prosperowanie hal do przechowywania towarów oraz sam transport? O tym postaramy się opowiedzieć poniżej.
Sektor spożywczy – jak obecnie przewożona jest żywność?
Produkty spożywcze są niezbędne w życiu każdego z nas. To właśnie na ich przykładzie da się najlepiej zobrazować ewolucję, jaka na przestrzeni lat zaszła zarówno w transporcie, jak i magazynowaniu. Dziś na półkach sklepowych da się znaleźć niemalże wszystko - jako klienci możemy wybierać np. pomiędzy producentami mleka czy nabiału, dostarczającymi swoje produkty do różnych zakątków kraju.
Ogromny wpływ na taki rozwój sytuacji miało wynalezienie popularnych już chłodni i mroźni. Dzięki stosowaniu w naczepach specjalnych agregatów i wyposażeniu przegród w termoizolację, możliwe jest przewożenie wszystkich tych produktów, które wymagają specjalnych warunków termicznych. Podobna sytuacja ma miejsce w magazynach. Odseparowanie konkretnej przestrzeni i stworzenie w niej chłodni nie jest już żadnym wyzwaniem dla właścicieli.
Niegdyś sytuacja była zgoła inna. Przez brak możliwości transportu, w wielu regionach brakowało niektórych towarów. Do sklepów kierowano wyłącznie produkty pochodzące z najbliższych sadów i mleczarni, a po wyczerpaniu partii zostało czekać tylko do następnej dostawy od producenta.
Rozwój spedycji i magazynowania na przestrzeni lat
Dysponujemy już zaawansowaną technologią i prowadząc działalność produkcyjną nie potrzeba już nawet przestrzeni do składowania towarów. Na specjalnych platformach da się znaleźć ogłoszenia przedsiębiorców, oferujących wynajem powierzchni magazynowej.
Optymalizacja magazynowania na przestrzeni lat skutkowała stopniową redukcją prac ręcznych w tym obszarze. W wielu zakątkach świata można znaleźć już w pełni automatyczne magazyny, które do prosperowania potrzebują jedynie ogólnego człowieka i systematycznych konserwacji. Niezbędne informacje i dane są przekazywane do operatorów poprzez specjalne oprogramowanie, np. WMS. Obecnie nie myśli się już o tym, w jaki sposób dany towar składować, ale jak zapewnić możliwie najlepszą wydajność.
To samo tyczy się transportu – zaawansowana technologia w postaci chociażby map wirtualnych, pozwala już spedytorom i logistykom na szybsze planowanie trasy przewozu. Istnieją też narzędzia pomocne przy doborze pojazdów z floty czy urządzenia pozwalające obliczyć nacisk osi pojazdu na podłoże po załadowaniu towaru.
Jeśli chodzi o wynajem magazynu, warto w tym celu odwiedzić platformę 4SHELF. To narzędzie używane zarówno przez przedsiębiorców dysponujących wolną przestrzenią składowania, jak i tych szukających ofert ich wynajmu. Po więcej informacji warto odwiedzić stronę internetową: https://app.4shelf.com/
4SHELF jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.