- Udało jej się przekonać mężczyzn, że mają do czynienia nie tyle z kimś równym sobie, lecz raczej z kimś komu niełatwo dorównać – powiedziała Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, podczas uroczystości upamiętniających wybitne osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie. Akademia ku czci polskiej uczonej została zorganizowana wczoraj (8 marca) na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i zbiegła się w czasie z setną rocznicą obchodów Dnia Kobiet - dowiedział sie portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort gospodarki.
Przedstawiciele kadry naukowej UW odsłonili tablicę upamiętniającą osiągnięcia polskiej uczonej. Maria Skłodowska-Curie została wyróżniona dwukrotnie Nagrodą Nobla: po raz pierwszy w 1903 r., za badania w dziedzinie fizyki nad zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 r. w dziedzinie chemii za wydzielenie czystego radu.
- Jak dotychczas nikomu, prócz naszej uczonej, nie udało się otrzymać tego wyróżnienia w dwóch dyscyplinach nauk przyrodniczych – przypomniała minister Trojanowska. - Do 1935 r. Maria Skłodowska-Curie była też jedyną kobietą wśród laureatów naukowej nagrody Nobla – dodała.
Sejm RP specjalną uchwałą ustanowił rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. – Jest to szczególnie ważna data także dla polskiej atomistyki, gdyż zbiega się w czasie z inauguracją Programu polskiej energetyki jądrowej – poinformowała wiceminister gospodarki. – Jego realizacja poprawi stan bezpieczeństwa energetycznego państwa i pozwoli produkować energię elektryczną po racjonalnych kosztach i z uwzględnieniem norm ochrony środowiska – wyjaśniła.
- Choć Program polskiej energetyki jądrowej jest przedsięwzięciem długookresowym i interdyscyplinarnym, to według słów Marii Skłodowskiej-Curie „człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia” – podsumowała pełnomocnik rządu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.