W Polskiej Grupie Górniczej niebawem rusza „Giełda Wynalazczości”. To konkurs adresowany do pracowników wszystkich kopalń, zakładów i centrali spółki, którzy mają autorskie pomysły na innowacyjne rozwiązania związane z pracą. Autorzy projektów, które zostaną rozpatrzone pozytywnie, otrzymają po 400 złotych brutto, a w przypadku dużych projektów, mogą liczyć na więcej - poinformowali przedstawiciele PGG.
Giełda wynalazczości odbędzie się od 24 października do 26 października. W kopalniach, we wszystkich oddziałach i zakładach PGG zostały powołane specjalne komisje, które będą się zajmować rozpatrywaniem zgłoszeń. W konkursie może wziąć udział każdy pracownik, który wpadł na jakieś innowacyjne rozwiązanie. Pomysły mogą również zgłaszać całe działy przy współpracy z innymi podmiotami.
Przewodniczący Komisji Giełdy Wynalazczości w Centrali, dyrektor Biura Restrukturyzacji Operacyjnej i Technologicznej Rafał Gąsior wspomina, że tak właśnie było z rozwiązaniem stabilizacji naczyń maszyny wyciągowej, które było owocem współpracy działu energomechanicznego jednej z kopalń i Przedsiębiorstwa Budowy Szybów.
- Rozwiązania z ubiegłych lat niejednokrotnie zostały wprowadzone do kopalń i naszych zakładów, a ten konkretnie projekt został nawet opatentowany. Ale nie zawsze muszą to być bardzo złożone pomysły. Szczególnie w pamięć zapadła mi podziurawiona popularna „hercówa”. Jeden z pracowników uznał, że jak pojawia się woda i należy wyczyścić rząpie to łopata z dziurami sprawdza się lepiej niż sito – dodaje dyrektor Rafał Gąsior.
Były też pomysły takie, jak na przykład wspólna kuchnia czy pomieszczenie do integracji pracowników połączone z aneksem kuchennym w budynku Centrali. Z powodu braku miejsca w przedwojennym gmachu nie znalazło ono jednak zastosowania. W przypadku większych przedsięwzięć, wyliczana jest także efektywność wprowadzonego przedsięwzięcia i autorzy rozwiązań przez kilka lat mają z tego tytułu wypłacane wynagrodzenie.
Za każdy projekt pozytywnie rozpatrzony podczas Giełdy Wynalazczości, jego twórca otrzyma 400 złotych brutto nagrody. Decyzję w tym zakresie podejmuje specjalna Komisja Giełdy Wynalazczości powołana na danym Oddziale/Zakładzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeśli chodzi o innowacyjność to zapraszamy na KWK Sośnica, remiza poziom 950. Chłopaki kawałkiem druta potrafią naprawić lokomotywę UiK. Dobrze że pilnują tego odpowiednie osoby dozoru bo by nic lenie nie zrobiły
400zł? trochę mało jak na innowacyjne pomysły
Fajne są takie akcje. Ludzie odpowiedzialni za rozwój i innowacyjność nie mający pojęcia o pracy górnika siedzą w pracy i myślą o niebieskich migdałach a szeregowy pracownik ma podsunąć im pomysł. Skoro takie wrażenie i postęp wprowadza hercówa z dziurami to ja się nie dziwie że spółka ma 2 mld zł strat. Strach pomyśleć w jaką erę wprowadziła by kotwa drewniana i deseczka, które w połączeniu ze sobą służą do odświeżania półek pyłowych przed urzędem.