Niedługo mają się skończyć utrudnienia z dojazdem do chorzowskiego Muzeum Hutnictwa. Miasto planuje otworzyć krótki odcinek drogi dojazdowej pod bramę główną tej instytucji.
Muzeum Hutnictwa mieści się przy ul. Metalowców 4a w Chorzowie. Urządzono je w budynku dawnej zakładowej elektrowni Huty Kościuszko, zakupionej w 2010 r. przez miasto od jednego z banków. Ze względu na trwające prace remontowe tuż obok muzeum, dojazd do niego jest wydłużony i uciążliwy.
Remontowana jest droga krajowa nr 79 łącząca Bytom z Warszawą, przebiegająca w pobliżu huty i muzeum. Zdemontowany też został odcinek dwutorowej linii tramwajowej pomiędzy przystankami Chorzów Rynek i Chorzów Metalowców. Dojazd zarówno samochodem, jak i tramwajem jest więc mniej komfortowy. Najbardziej zawiły jest dojazd dla zmotoryzowanych od strony Bytomia. Wymaga przejechania estakadą przez rynek, skrętu w prawo, a następnie ponownej jazdy w kierunku Bytomia drogą nr 79, z której potem należy skręcić w ul. Metalowców. Finalnie wjazd na teren muzeum odbywa się wjazdem awaryjnym, tak zwanym przeciwpożarowym.
Jak deklaruje chorzowski magistrat, taka sytuacja ma wkrótce ulec zmianie.
- W odpowiedzi na zapytanie w sprawie dojazdu do Muzeum Hutnictwa informuję, iż otwarcie łącznika ul. Katowickiej z ul. Metalowców planowane jest na początek listopada tego roku. W nowo wybudowanym odcinku zlokalizowany będzie wjazd do Muzeum Hutnictwa, który powinien pomóc w rozwiązaniu aktualnych utrudnień - zapewnia Łukasz Adamczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Chorzowie.
Muzeum Hutnictwa to młoda placówka, funkcjonująca od kilku lat. W 2018 r. powołano jej radę programową. Na ekspozycji prezentowane są różnorakie przedmioty i narzędzia pracy oraz dokumenty i stroje. Jest też np. kosz z koksem używanym do wytopu stali, czy też reprodukcje fotografii przedstawiających budowle wykonane ze stali pochodzącej z chorzowskich hut. Wśród nich jest m.in. most kolejowy koło wsi Strzyżowiec nad Jeziorem Pilchowickim na Pogórzu Izerskim, który kilka lat temu zyskał sławę za sprawą planów wysadzenia go w powietrze na potrzeby realizacji filmu przygodowego przez amerykańskich filmowców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.