Najstarsze osiedle robotnicze w Rudzie Śląskiej to kolonia Ficinus! I na całym Górnym Śląsku należy do najstarszych tego typu obiektów urbanistycznych. Starszą od niego jest tylko znajdująca się w Chorzowie kolonia robotnicza przy ul. Kalidiego - można przeczytać w Wikipedii.
Kolonia Ficinus to zabytkowe osiedle robotnicze przy ul. Kubiny w dzielnicy Rudy Śląskiej – Wirku. Powstało w latach 1860–1867 r. dla pracowników kopalni Gottessegen, założonej przez bytomsko-siemianowicką linię rodziny Henckel von Donnersmarcka. Kopalnia zaczęła fedrować w roku 1803.
Nazwa Ficinus pochodzi od nazwiska radcy górniczego i dyrektora generalnego dóbr hrabiego Henckel von Donnersmarcka – Georga Ficinusa, inicjatora budowy osiedla. Kolonia składa się z 16 budynków, w każdym znajdowały się cztery mieszkania, a w nich przedsionek, kuchnia i mały pokój. Jak na tamte czasy miały wysoki standard.
Ficinus miał charakter kolonii wiejsko-przemysłowej. Za budynkami znajdowały się zabudowania gospodarcze – przeznaczone do hodowli drobnego inwentarza oraz niewielkie pola uprawne. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość osiedla polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów.
Ficinus jest obecnie najstarszym zachowanym zespołem budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku.
W latach osiemdziesiątych ub. wieku osiedle było własnością kopalni Pokój, później przeszło w ręce Miasta Ruda Śląska. W latach 90. staraniem miejskich władz przeprowadzona została rewitalizacyjna kolonii Ficinus. W zabytkowych budynkach, które zyskały nowy blask, mieszczą się lokale handlowe i usługowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.