Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach podpisano 11 października porozumienie stanowiące jeden z fundamentów transformacji Śląska. Podczas uroczystości głos zabrali m.in. Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz pełnomocnik do spraw dialogu społecznego i dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor Politechniki Śląskiej
Porozumienie podpisane pomiędzy Wydziałem Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, a Jastrzębską Spółką Węglową obejmuje m.in. poszukiwanie rozwiązań kreujących trwałą i efektywną współpracę w zakresie tworzenia modernizacyjnych modeli efektywnego kształcenia wspierającego transformację systemu nauczania, uczenia się i podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników przemysłu 4.0. Jak podkreślono - będzie to możliwe tylko poprzez angażowanie w proces zmiany interesariuszy kształcenia zawodowego w otoczeniu uczelni oraz instytucji i firm branżowych.
Pierwszym efektem podpisanego porozumienia jest wspólne uruchomienie studiów podyplomowych o specjalności Transformacja techniczno-przyrodnicza terenów przekształconych.
- Podpisane dziś porozumienie to element nowej strategii Wydziału którą chciałbym przy okazji uroczystości barbórkowych zaprezentować Senatowi uczelni w grudniu bieżącego roku. Strategii mocno wpisującej się w Rozwoju i Transformację naszego Regionu. Jastrzębskiej Spółce Węglowej dziękuję za zaufanie jakim nas obdarzyła, a ministrowi Piotrowi Pyzikowi za zaangażowanie i wsparcie naszych inicjatyw – powiedział prof. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału.
- Cieszy mnie to porozumienie, zawsze uważałem że Politechnika Śląska, a zwłaszcza Wydział Górnictwa Inżynierii, Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, to bijące serce dynamicznie zmieniającego się regionu. Transformacja cywilizacyjna Śląska będzie zaplanowana i zrealizowana inaczej niż w całej Europie, z uwzględnieniem potrzeb żyjących tu ludzi – dodał Piotr Pyzik.
Zdaniem prof. Gabrieli Woźniak z Uniwersytetu Śląskiego, odpowiedzialnej za program kształcenia, studia mają za zadanie przede wszystkim wskrzesić wśród studentów entuzjazm i kreatywność, uwolnić nowe pokłady ciekawych koncepcji adaptacji procesów przyrodniczych i funkcjonowania mozaiki ekosystemów na podejmowanie optymalnych decyzji minimalizujących ograniczenia funkcjonowania środowiska przyrodniczego w tkance przemysłowej Śląska.
- Istnieje szereg obszarów wiedzy przyrodniczej, którą powinny dysponować kadry inżynieryjno-techniczne sektora surowcowego. Stąd właśnie pomysł powołania studiów Transformacja Technologiczno-Przyrodnicza Terenów Przekształconych. To będą najbardziej elitarne studia na Śląsku – podkreśliła prof. Gabriela Woźniak.
Rekrutacja na Studia podyplomowe Transformacja techniczno-przyrodnicza terenów przekształconych, pierwsze studia przygotowujące do transformacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego, trwa do końca miesiąca października. Uczelnia zaprasza do składania aplikacji. Szczegóły pod adresem: https://rekrutacja.polsl.pl/kierunek/spd-transtechprzyr
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dawać premie !!