Resort aktywów państwowych przygotował nowelizację rozporządzenia, umożliwiającą m.in. budżetowe finansowanie prac zabezpieczających w małopolskiej Trzebini, gdzie wiele lat po zakończeniu działalności górniczej pojawiają się zapadliska. We wtorek, 10 października, projekt nowelizacji trafił do uzgodnień międzyresortowych.
Chodzi o rozporządzenie w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie likwidacji kopalń, działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji kopalń, naprawiania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego oraz zabezpieczenia kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym. Projekt zmian opublikowało Rządowe Centrum Legislacji.
W porównaniu z przepisami obecnie obowiązującego rozporządzenia, zakres działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji ulegnie zmianie poprzez dodanie wykonywania prac zabezpieczających oraz przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom po zakończeniu likwidacji kopalni - podano w uzasadnieniu projektu nowelizacji.
Rozszerzenie katalogu finansowanych z budżetu działań wynika zarówno z analizy zadań, jakie po zakończeniu likwidacji kopalń musi nadal wykonywać Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), jak i z potrzeby wykonania prac zabezpieczających i przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom, które mogą wystąpić wiele lat po zakończeniu likwidacji kopalni.
Przykładem, który ilustruje potrzebę zmiany obowiązującej regulacji, jest występowanie zapadlisk na terenie gminy Trzebinia oraz konieczność prowadzenia różnorodnych prac zabezpieczających przed powstawaniem kolejnych zapadlisk lub zagrożeń powodujących podtopienia na terenach zaludnionych. Zapadliska są skutkiem prowadzenia tzw. płytkiej eksploatacji w Kopalni Węgla Kamiennego Siersza, a likwidacja kopalni zakończyła się w 2003 r. - podał resort aktywów państwowych.
Ponadto, w porównaniu do obecnie obowiązujących przepisów, w przypadku wniosku o dotację na naprawę szkód spowodowanych przez kopalnię w trakcie i po zakończeniu jej likwidacji zrezygnowano z obowiązku dołączania do wniosku prawomocnych orzeczeń sądu lub ugód zawartych z poszkodowanymi. Proponowane w rozporządzeniu zmiany nie zwiększają limitu środków budżetowych przekazywanych SRK.
W Trzebini szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego Siersza działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Zdaniem ekspertów deformacje są spowodowane wodą stale wpływającą do wyrobisk pogórniczych oraz rodzajem gleby - są tu piaski, żwiry oraz gliny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.