Nie w poniedziałek (9 października), ale we wtorek (10 października) odbędzie się trójstronne spotkanie pomiędzy przedstawicielami związków zawodowych, zarządu LW Bogdanka oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych. Podczas spotkania ma zostać podpisana umowa społeczna w związku z planowym przejęciem kopalni przez Skarb Państwa.
O zmianie terminu spotkania poinformowali przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce z Lubelskiego Węgla Bogdanka. Jak wskazali związkowcy zmiana daty nastąpiła z przyczyn niezależnych od związków zawodowych.
Umowa jest częścią procesu przejęcia spółki przez Skarb Państwa, który jest właśnie finalizowany. Obecnie pakiet kontrolny 65 proc. akcji LW Bogdanka posiada Enea, ale w czerwcu 2022 r. Skarb Państwa podpisał z Eneą list intencyjny w sprawie nabycia akcji Bogdanki.
Jak poinformowali przedstawiciele związków zawodowych, pod koniec września została wynegocjowana ze stroną rządową umowę społeczną, która ma zabezpieczać interesy pracownicze. W projekcie umowy są m.in. zapisy dotyczące dwunastoletnich gwarancji zatrudnienia oraz gwarancji odbioru węgla z kopalni – o szczegółach piszemy tutaj.
LW Bogdanka jest jedyną spółką prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec pierwszego kwartału 2023 r. wyniosło 5029 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka było to 5879 osób). W minionym roku Bogdanka wyprodukowała 8,4 mln ton węgla. To oznacza, że na koniec 2022 r. miała 16,5 proc. udziału w rynku węgla kamiennego i 21,7 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce oraz 27,1 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.