Reprezentatywne Organizacje Związkowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w piątek, 15 września, zadecydowały o odwołaniu manifestacji, która miała odbyć się w Warszawie 29 września. Jak podali związkowcy w mediach społecznościowych, doszło do „zwrotu w sprawie trwającego sporu zbiorowego".
Strona społeczna poinformowała, że w piątek do siedziby JSW przyjechał wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły.
„Podjął się on trudnej roli mediatora w trwającym sporze. Ze względu na zaufanie, jakim darzymy jego osobę, odwołaliśmy demonstrację planowaną na dzień 29.09.2023r. Ustaliliśmy również, że w najbliższym możliwym terminie odbędzie się spotkanie mediacyjne” - podały Reprezentatywne Organizacje Związkowe. W załączniku pod tekstem pełna treść notatki z piątkowego spotkania.
Jak już informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, zarząd JSW i strona społeczna podpisały we wtorek, 12 września, protokół rozbieżności. Wniesiono także o powołanie mediatora z listy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Spór zbiorowy w JSW trwa od 1 sierpnia. To wtedy Reprezentatywne Organizacje Związkowe (Solidarność, Federacja Związków Zawodowych Górników JSW i Kadra) zaczęły domagać się wypłacenia pracownikom spółki 15 proc. netto wartości kwoty przeznaczonej na tzw. składkę solidarnościową, czyli nałożony na jastrzębską spółkę podatek od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu w 2022 r. Według wyliczeń ma to być 302 mln zł.
W czasie spotkania, które odbyło się 12 września zarząd podtrzymał swoje stanowisko z rozmów, które odbyły się 4 września. Wówczas włodarze spółki oświadczyli, że „nie widzą możliwości do zrealizowania żądania strony społecznej”.
W protokole - sporządzonym po tych rozmowach - zapisano jednak, że „zarząd widzi jednak możliwość do prowadzenia rozmów w kwestii wypłaty ewentualnej premii jednorazowej dla pracowników JSW SA, której wysokość nie będzie powiązana z wysokością podatku o nadmiarowych zysków za rok 2022”.
Dodano, że po zakończeniu III kwartału zarząd JSW przeanalizuje możliwość realizacji ewentualnej wypłaty premii dla pracowników JSW po ocenie sytuacji ekonomicznej spółki.
Jak podano w protokole, „strona społeczna niezmiennie pozostaje na stanowisku wyartykułowanym w żądaniu oraz na poprzednich rokowaniach, tj. oczekuje niezwłocznego podpisania porozumienia gwarantującego wypłacenie pracownikom Spółki 15 proc. netto wartości kwoty przeznaczonej na podatek od nadmiernych zysków za 2022 r. W związku ze stwierdzeniem zarządu JSW SA, że widzi możliwość realizacji wypłaty premii dla pracowników, strona Reprezentatywnych Organizacji Związkowych proponuje prowadzenie dalszych rokowań w obecności mediatora”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK