Australia rozważa przedłużenie funkcjonowania elektrowni Eraring o mocy 3 GW w Nowej Południowej Walii. Operator elektrowni, Origin Energy, zakomunikował, że ze względu na złą ekonomikę funkcjonowania zamknie elektrownię już w 2025 r. Jednak obecny stan australijskiego rynku energii elektrycznej i niepewność, co do wystarczająco szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii, mogą odwrócić tę decyzję.
W zeszłym roku Origin Energy ogłosiło, że ze względu na pogarszającą się ekonomikę funkcjonowania elektrowni węglowej Earirng, zostanie ona wyłączona już w 2025 r., czyli siedem lat wcześniej niż pierwotnie planowano.
W obliczu rosnących cen energii elektrycznej i rosnących wątpliwości, czy rozwój odnawialnych źródeł energii nastąpi na tyle szybko, aby zastąpić źródła paliw kopalnych, rząd Nowej Południowej Walii zaczął rozważać przedłużenie funkcjonowania największej australijskiej elektrowni węglowej.
Minister ds. zmian klimatycznych Penelope Sharpe powiedziała, że zlecone przez rząd badanie wykazało, że elektrownia w Eraring może być potrzebna w przyszłości, w związku z czym rozpocznie rozmowy z Origin Energy na temat jej przyszłości – podał Reuters.
- Z oceny wynikało jasno, że Origin Energy powinno rozważyć przesunięcie terminu wycofania elektrowni z eksploatacji w Eraring – stwierdziła Sharpe.
Origin Energy w odpowiedzi na uwagi ministra oświadczyło, że będzie współpracować z rządem w celu znalezienia sposobu, aby pomóc w sprostaniu wyzwaniom gospodarczym, przed którymi stoi elektrownia, unikając jednocześnie zagrożenia dla niezawodności dostaw energii elektrycznej w Nowej Południowej Walii.
Reuters dodał, że w opracowaniu tym, oprócz wydłużenia pracy elektrowni węglowej Eraring, zalecono wzmocnienie systemu elektroenergetycznego w Nowej Południowej Walii w celu przyłączenia większej liczby źródeł niskoemisyjnych, a także rozważenie inwestycji w dodatkowe magazyny gazu ziemnego, które powinny wspierać pracę lokalnych elektrowni gazowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.