Już 13 września, czyli w najbliższą środę, rusza Bieg Pamięci ku czci Męczenników Stanu Wojennego. Grupa górników pobiegnie spod Pomnika Poległych Górników KWK Wujek do grobu księdza Jerzego Popiełuszki, który znajduje się na Żoliborzu w Warszawie.
Grupa 20-osobowa, w tym sześciu górników ratowników z kopalni Wujek i sześciu z kopalni Knurów, wyrusza spod krzyży na Wujku do pomnika Powstańców Śląskich. Początkowo ekipa biegaczy będzie bardzo liczna, bo pobiegnie także młodzież z pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Dziewięciu Górników z Wujka i przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej. W stronę stolicy podąży już podstawowy skład. Jest to swoista pielgrzymka biegowa, która przybrała formę sztafety. Górnicy biegną w dwójkach i zmieniają się co 5 km.
– Zaczęło się w 2006 roku, jak jeszcze nie było Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Przyszedł do nas Marian Gruszka, samorządowiec, zatrudniony w kopalni Knurów, z propozycją zorganizowania sztafety - wspomina Wojciech Szwed, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r., były górnik.
Jako komitet zajęli się organizacją biegu.
– Od początku bieg przebiega niemal identycznie. Jest drużyna sześcioosobowa z kopalni Wujek i drużyna sześcioosobowa z Knurowa, plus biegnie z nami ten, kto ma ochotę i możliwość - podkreśla..
Bieg to duże przedsięwzięcie logistycznie.
- Zrezygnowaliśmy z biegu wzdłuż dróg ekspresowych. Trasa powstała na nowo i są to drogi Katowice-Warszawa i Kraków-Warszawa, ale wzdłuż dróg lokalnych - wyjaśnia.
Zaczynają mszą w kościele zbudowanym przez górników, czyli w Parafii Podwyższenia Krzyża i kończą mszą w kościele przy grobie Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Pielgrzymka trwa dwa dni.
- Przed 9 wyruszamy spod pomnika i do 19 jesteśmy w trasie. Nie wszyscy oczywiście od razu biegną, bo zmieniamy się co 5 km. Każdy z zawodników pierwszego dnia zrobi około 30 km. Drugiego dnia rozpoczynamy o 7 i ruszamy w trasę. Każdy z nas pobiegnie około 40 km. Przed Warszawą w Jankach mamy punkt krótkiego odpoczynku. Tam dołączą do nas biegacze z Akcji Katolickiej z Warszawy i grupa rowerzystów z Warmii. Razem pobiegniemy 18 km ulicami Warszawy na Żoliborz do grób ks. Popiełuszki – opowiada.
Wojtek Szwed sam kilka razy pobiegł w pielgrzymce. Wspomina sympatyczne chwile, jak w Warszawie przy targowisku dostali banany by wzmocnić się.
– Najwięcej kibiców mieliśmy, kiedy była w tym samym dniu bardzo duża manifestacja jednego ze związków – śmieje się.
Przez te 18 lat biegacze-pielgrzymi obserwują, jak Polska się zmienia. Kiedyś mijane domy były pokryte azbestem, teraz widać, że ludzie inwestują w budowy, remonty domów. Drogi są porządniejsze.
By się nie zgubić, będziemy korzystali z nawigacji w smartfonach. Dzisiaj się z tego śmiejemy, ale koledze, któremu się to przytrafiło przed laty, nie było wesoło. Czekaliśmy całą grupą w busie na stacji benzynowej na dwójkę biegaczy. Gdy dobiegli i zostali wymienieni przez kolejną dwójkę, reszta wsiadła do busa i pojechała. I nikt wtedy nie zauważył, że jeden kolega został. Zorientowaliśmy się, że go nie ma dopiero, kiedy miał pobiec. Był bez pieniędzy, bez dokumentów, bo wszystko zostało w busie, a wrócić po niego nie można było. Po 20 km dopiero kierowca busa poczekał, on dobiegł i udało się go zabrać. Dzisiaj taka sytuacja jest nie do pomyślenia, teraz standardowo wszyscy mają po prostu telefony i zapewniony kontakt z grupą – wspomina Wojciech Szwed.
Patronat honorowy nad biegiem objęli metropolita katowicki abp Adrian Galbas, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Knurowa Adam Rams, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak.
Organizatorami są: Społeczny Komitet Pamięci 9 Górników, Solidarność, Samorząd dla Mieszkańców z Knurowa. Współorganizatorami: gmina Knurów, katowicki IPN, Akcja Katolicka, a partnerem Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.