Jedenaście lat po zakończeniu wydobycia węgla z kopalni Anna w Pszowie pojawiła się szansa na pozyskanie metanu znajdującego się w tym złożu. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach rozpatruje wniosek inwestora, zamierzającego wydobywać gaz za pomocą odwiertu.
Powierzchnia terenu, która objęta jest wnioskiem, wynosi: 6,995 km kw. Eksploatacja metanu planowana jest ze złoża metanu występującego w złożu węgla kamiennego Anna. Wydobycie metanu miałoby się odbywać za pomocą istniejącego odwiertu, który został wykonany w 2017 r.
- Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dotyczy eksploatacji metanu ze złoża metanu występującego w złożu węgla kamiennego Anna. Wniosek dotyczy terenu położonego w trzech miastach: Pszów, Radlin oraz Wodzisław Śląski. Na powierzchni terenu, pod którą znajduje się złoże Anna, przeważają tereny rolne, które stanowią prawie 70 proc. całkowitej powierzchni złoża. Tereny leśne zajmują tylko około 3 proc. powierzchni złoża, tereny zabudowane około 25 proc., a przemysłowe około 2 proc. Powierzchnia obszaru jest zabudowana z wyjątkiem części wschodniej. W północno-zachodniej części obszaru usytuowana jest zwarta zabudowa miasta Pszów, czyli osiedla: Biernackiego, Grunwaldzkie, Żeromskiego. W południowo-wschodniej części obszaru jest zabudowa miasta Wodzisław Śląski, dzielnica Kokoszyce, a w części północno-wschodniej na ogół rozproszona zabudowa gminy Radlin - wylicza Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Na obszarze, spod którego miałoby być prowadzone wydobycie, istnieje sieć dróg o znaczeniu lokalnym łączących poszczególne miejscowości. To ulica Pszowska stanowiąca fragment drogi nr 933 biegnącej z Wodzisławia Śląskiego w kierunku północno-zachodnim do Pszowa, w części południowej droga nr 936 biegnąca z Wodzisławia Śląskiego w kierunku południowo-zachodnim do Syryni i Krzyżanowic - czyli ul. Młodzieżowa oraz w części północnej droga łącząca Pszów i Radlin. To ulice Kraszewskiego i Rymera. W części północno-zachodniej występuje sieć ulic na terenie Pszowa, a w części południowo-wschodniej sieć ulic w zachodniej części Wodzisławia Śląskiego.
Na terenie objętym wnioskiem nie znajdują się żadne linie kolejowe. W przedłożonej dokumentacji nie ma informacji dotyczących położenia kopalń na terenie objętym wnioskiem.
W „Dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej złoża metanu występującego w złożu węgla kamiennego Anna” ustalono na 31 grudnia 2020 r. stan geologicznych zasobów złoża metanu jako kopaliny głównej w ilości: 139,161 mln Nm sześc. zasobów bilansowych w kat. C.
Nie wiadomo jednak, jak długo inwestor będzie czekać na decyzję. Zgodnie z art. 35 § 3 i § 5 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2023 r., poz. 775 z późn. zm.), załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Niemniej jednak, do terminów tych nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, w tym okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu.
- Procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia prowadzona jest w oparciu o przepisy wymienionego Kodeksu postępowania administracyjnego, a także ustawę z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2023 r., poz. 1094 ze zm.). Wskazane przepisy prawa wymagają dokonania szeregu czynności przed wydaniem decyzji. Konieczne jest między innymi: zawiadomienie stron o wszczęciu postępowania, przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, uzyskanie opinii lub uzgodnień organów współdziałających, zawiadomienie o zebraniu materiału dowodowego i zapewnienie możliwości wypowiedzenia się stron przed wydaniem decyzji. Zatem na obecnym etapie postępowania nie jest możliwe określenie ostatecznego terminu wydania decyzji w przedmiotowej sprawie - informuje Natalia Zapała z RDOŚ w Katowicach.
Na przestrzeni lat 2022-2023 to już drugi wniosek dotyczący wydobycia gazu na terenie województwa śląskiego, jaki wpłynął do RDOŚ w Katowicach. Wcześniej wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na eksploatację złoża gazu ziemnego ze złoża Kowale.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.