Wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ds. nowych inwestycji Danny Roderick wystąpił dzisiaj (1 marca) przed parlamentarnym zespołem ds. energetyki – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Wiceprezes GEH w czasie spotkania przedstawił oferowane przez firmę technologie budowy reaktorów jądrowych oraz jej zaangażowanie we współpracę z Polską.
Wystąpienie Rodericka będące przeglądem przygotowań do budowy elektrowni atomowej w Polsce miało miejsce po wczorajszym podpisaniu w Warszawie porozumienia o współpracy (MOU) z Instytutem Energii Atomowej (POLATOM). Instytut Energii Atomowej w Świerku jest jednostką badawczą doradzającą polskim władzom w kwestiach energetyki jądrowej. W ramach kompleksowych zadań obejmujących badania nad wpływem przemysłu jądrowego na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, POLATOM wykorzystuje jedyny w kraju jądrowy reaktor badawczy, który odgrywa na arenie międzynarodowej znaczącą rolę ze względu na wytwarzanie izotopów medycznych.
POLATOM dołączył do rosnącej sieci polskich organizacji, z którymi współpracuje GEH w kontekście potencjalnych projektów realizowanych z Polską Grupą Energetyczną S.A., która przewodzi działaniom władz w zakresie budowy dwóch pierwszych instalacji jądrowych, które mają umożliwić Polsce dywersyfikację dostaw energii. PGE nadal analizuje szereg rozwiązań technologicznych pod kątem wprowadzenia ich w pierwszych elektrowniach, w tym dwa reaktory GEH: reaktor ABWR o mocy 1350 Mwe i reaktor ESBWR o mocy 1520 MWe. ESBWR to najnowszy model reaktora GEH, w którym wykorzystano najnowocześniejsze na świecie systemy bezpieczeństwa biernego.
- Z radością przyjmujemy możliwość spotkania z członkami parlamentarnego zespołu ds. energetyki, aby nasze omówić dotychczasowe projekty i wykorzystanie rozwiązań technologicznych i doświadczenia GE Hitachi Nuclear Energy w zakresie wzmacniania gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział Danny Roderick.
- Zaszczytem dla GEH jest możliwość wspierania polskiego programu energetyki jądrowej, który zapewni dostawy niedrogiej energii dla firm, stworzy miejsca pracy zarówno przy budowie, jak i eksploatacji elektrowni oraz poszerzy zasób wiedzy państwa na temat energetyki jądrowej w sektorze przemysłowym i akademickim – dodał wiceprezes GEH.
Konferencja kooperantów i poddostawców w Warszawie była drugim przedsięwzięciem zorganizowanym przez GEH w Polsce w 2011 roku. Była ona poświęcona wyłonieniu firm, które byłyby w stanie sprostać wymogom technicznym i projektowym dla elektrowni.
W styczniu 2011 roku GEH zorganizowała w Gdańsku pierwsze w Polsce konferencję dostawców dla przemysłu jądrowego, poświęconą wymogom infrastrukturalnym oraz wymogom dotyczącym łańcucha dostaw konstrukcji modułowych. 26 stycznia 2011 roku GEH ogłosiło zawarcie porozumienia ze Stocznią Gdańską i RAFAKO SA, dotyczącego możliwości budowy komponentów reaktora jądrowego dla GEH.
W 2010 roku GEH podpisało porozumienie z firmą SNC-Lavalin Polska świadczącą globalne usługi inżynieryjne w zakresie współpracy przy potencjalnych projektach budowy elektrowni jądrowych w Polsce. GEH przekazała również Politechnice Warszawskiej pięć licencji na oprogramowanie GateCycle.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.