Kiedyś funkcjonowała tu kopalnia galmanu, a potem prowadzono eksploatację wapienia w kamieniołomie. Dzisiaj znajduje się ogród botaniczny, park, kąpielisko letnie i boiska sportowe. Księża Góra w Radzionkowie to miejsce, na które zwrócono uwagę właśnie za sprawą bogactw mineralnych.
Księża Góra (357 m n.p.m) leży na terenie miast Piekary Śląskie i Radzionków, ale to część radzionkowska jest bardziej znana i zagospodarowania. Pod koniec XIX wieku fedrowała tam kopalnia Mathias wydobywająca galman, czyli rudę cynku. Złoże było niewielkie, rozpoznano je poprzez około 30 szybów. Pozostały po niej niewielkie hałdy i zagłębienia po szybach. Dwa z nich uległy zalaniu i tak powstały stawy Matyjas i Ober.
Gdy złoże galmanu uległo wyczerpaniu, na Księżej Górze podjęto wydobycie w dwóch kamieniołomach wapienia. Obecnie jeden z nich znajduje się na terenie tamtejszego ogrodu botanicznego. Utworzono w nim kolekcję ciepłolubnych muraw i zarośli. Drugi z kamieniołomów przylega do terenu ogrodu od strony północno-wschodniej. Radzionkowski ogród botaniczny ma niedługą historię. Pierwszą plantację muraw kserotermicznych w 2010 r., a w 2015 r. nastąpiło otwarcie ogrodu.
Wcześniej, w drugiej połowie XX wieku zbudowano zespół trzech basenów letnich, z których dwa mają charakter płytkich basenów dla dzieci. Z dwóch stron znajdują się one w otoczeniu zieleni porastającej Księżą Górę. Od 2008 r. gospodarzem basenów jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radzionkowie. Baseny co roku są napełniane wodą i odpłatnie udostępniane chętnym w wakacje letnie. Wyjątkiem był rok 2020, gdy basenów nie otwarto, motywując to wprowadzonym w Polsce stanem epidemii.
Radzionkowskie baseny odstają nieco od tych znajdujących się np. w Rudzie Śląskiej czy Bytomiu. Niecka głównego basenu przecieka, poza tym nie ma filtrów przez co w wodzie gromadzi się trawa czy pyłki kwitnących kwiatów.
- Staramy się utrzymać parametry wody, co tydzień badał ją Sanepid. Staramy się też utrzymać czystość - mówi Grzegorz Zadęcki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radzionkowie.
Frekwencja jest różna w zależności od pogody w danym sezonie. Jak wynika z obliczeń na podstawie sprzedanych biletów oraz osób wchodzących bezpłatnie, w 2019 r. z radzionkowskiego kąpieliska skorzystały 27 932 osoby. W 2021 r. wpuszczono 19 314 osób, a w 2022 r. więcej, bo 30 840. W sezonie letnim 2023 r. baseny zostały zamknięte 28 sierpnia. Przychód z biletów wstępu wyniósł około 301 tys. zł., co mniej więcej zbilansowało koszty utrzymania obiektu. Na początku września powinna być policzona liczba osób korzystających z kąpieliska w zakończonym właśnie sezonie
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.