Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rewitalizacji rzeki Odry - podała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Celem ustawy jest zapewnienie odpowiednich zasobów wodnych i poprawa jakości wody w Odrze m.in. przez usprawnienia w prowadzeniu inwestycji.
Chodzi o ustawę z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry. Jak podała w środę kancelaria prezydenta, prezydent podpisał ustawę w poniedziałek, 28 sierpnia br.
Jak przekazała kancelaria prezydenta, celem ustawy jest zapewnienie odpowiednich zasobów wodnych i poprawa jakości wody w rzece Odrze, przez m.in. realizację inwestycji mających poprawić lub przywrócić właściwe funkcjonowanie środowiska naturalnego (renaturyzacja i budowa stopni wodnych), zapewnienie wsparcia finansowego określonych inwestycji, przesądzenie o pierwszeństwie realizacji lub dofinansowania określonych inwestycji, które powinny być realizowane zarówno na rzece Odrze, jak i w jej dorzeczu.
W celu przyśpieszenia planowania i realizacji przedmiotowych inwestycji zakłada się wprowadzenie określonych usprawnień proceduralnych dla inwestycji ujętych w katalogu zawartym w przedmiotowej specustawie. Zadania ujęte w ustawie są to zadania głównie o charakterze renaturyzacyjnym i retencyjnym - podano w komunikacie.
Ustawa określa m.in. szczegółowe zasady i warunki przygotowania inwestycji mających na celu poprawę warunków środowiskowych rzeki Odry w zakresie ilości i jakości wody w rzece, a także środowiska wodnego oraz zwiększenie możliwości retencjonowania wody na obszarze zlewni tej rzeki; zasady wsparcia finansowego przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodnej; zasady realizacji działań mających na celu odbudowę ichtiofauny w rzece Odrze.
Zgodnie z ustawą Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będzie mogło otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie lub finansowanie niektórych inwestycji dla Odry. Dotacje nie będą przyznawane w zakresie, w jakim środki finansowe na dofinansowanie lub finansowanie inwestycji dla Odry zostały zapewnione ze środków Unii Europejskiej lub międzynarodowych instytucji finansowych.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych artykułów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.