W tym roku KGHM zrealizował kluczową inwestycję, jaką jest szyb GG-1. To obecnie najgłębszy szyb w Polsce, który ma 1348 m głębokości. Miedziowy koncern nie powidział ostatniego słowa i realizuje koleje ważne projekty. Rozpoczął bowiem prace przygotowawcze już do budowy jednego z najważniejszych obiektów w Programie Udostępnienia Złoża, w Obszarze Górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy oraz Gaworzyce. To szyb GG-2, który będzie zlokalizowany w gminie Żukowice. Będzie on pełnił funkcję materiałowo-zjazdową.
- Plac szybowy powstaje w okolicach miejscowości Słone. Na miejscu rozpoczęły się już wiercenia otworów podszybowych prowadzone przez spółkę PeBeKa z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź. Obecnie trwa odwiert dwóch, z trzech przewidzianych, otworów. Ponadto równocześnie wykonywane są badania geologiczne realizowane przez KGHM Cuprum Sp. z o. o. Otwory podszybowe oraz wykonane badania pozwolą specjalistom z KGHM poznać warunki geologiczne, hydrologiczne oraz właściwości masywu skalnego. Powyższe działania są niezbędne dla opracowania technologii głębienia szybu GG-2 - poinformowała portal netTG.pl Gospodarka i Ludzie Sylwia Jurgiel, rzeczniczka KGHM.
Przypomnijmy, że 14 czerwca br. doszło do połączenie technicznego szybu GG-1 z Zakładami Górniczymi Rudna.
Szyb GG-1 ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju miedziowego koncernu. Pozwoli na udostępnienie nowych obszarów złoża miedzi i przedłużenie funkcjonowania kopalń Polkowice-Sieroszowice oraz Rudna. Inwestycja wpłynie też na poprawę warunków wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pracy górników oraz skróci drogi dojazdów załóg do wyrobisk.
Kompleks szybu GG-1 powstaje w ramach Programu Udostępniania Złoża prowadzonego przez Departament Rozwoju Struktury Wydobywczej w Centrali KGHM. Prace prowadziła spółka z Grupy Kapitałowej KGHM, PeBeKa. Szyb GG-1 jest jednym z najważniejszych obiektów, który będzie służył udostępnieniu Obszaru Górniczego Głogów Głęboki-Przemysłowy.
Szacowane zasoby przemysłowe rudy miedzi to blisko 265 mln t, o średniej zawartości miedzi na poziomie 2,40 proc. Stanowi to ok. 25 proc. zasobów miedzi i ponad 30 proc. zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce. Dostęp do tych zasobów zabezpieczy ciągłość wydobycia rud miedzi przez wiele kolejnych lat.
Zgodnie z planami inwestycyjnymi w latach 2028-2035, czyli w okresie największego nasilenia robót eksploatacyjnych, produkcja z Obszaru Górniczego Głogów Głęboki-Przemysłowy wynosić ma 10-11 mln t rudy, z której będzie można uzyskać ok. 200-220 tys. t miedzi elektrolitycznej rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.