27 sierpnia 1980 roku w kopalni Manifest Lipcowy, dzisiaj Zofiówka, rozpoczął się strajk. Protestujący żądali realizacji postulatów gdańskich, do których dołączyli własne - dotyczące poprawy warunków pracy. Porozumienie z przedstawicielami rządu udało się podpisać 3 września, po kilkunastu godzinach negocjacji. W tym roku obchodzimy już 43. rocznicę wydarzenia, które odcisnęło się mocno na historii regionu i kraju.
Porozumienie Jastrzębskie było trzecim - po Gdańskim i Szczecińskim - dokumentem podpisanym przez reprezentantów władz i strajkujących robotników na przełomie sierpnia i września 1980 roku. Porozumienia Sierpniowe umożliwiły powstanie NSZZ Solidarności, a także miały ogromny wpływ na przemiany demokratyczne.
W podpisanym 3 września Porozumieniu Jastrzębskim potwierdzono ustalenia gdańskie. Dodatkoowo zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, który oznaczał konieczność pracy przez 7 dni w tygodniu. Władze zobowiązały się również do przedstawienia projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny w branży. Ważnym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia od stycznia 1981 roku wszystkich sobót i niedziel wolnych od pracy.
Oto kalendarium obchodów 43. urodzin śląsko-dąbrowskiej Solidarności. 21 sierpnia w Tarnowskich Górach obchodzono 43. rocznicę wybuchu strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos. Był to pierwszy strajk na Górnym Śląsku w sierpniu 1980 roku. Uczczono go mszą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, a także złożono kwiaty pod tablicą NSZZ Solidarność.
3 września w Jastrzębiu-Zdroju obchodzona będzie 43. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 35. rocznica górniczych strajków w sierpniu 1988 roku. W ramach tych uroczystości o godz. 9.30 odprawiona zostanie msza św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Zaś o 11.30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, plac im. Tadeusza Jedynaka.
11 września w Dąbrowie Górniczej zostanie upamiętniona 43. rocznica rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego. O 9.30 – msza św. w sanktuarium św. Antoniego z Padwy, zaś o 12.30 – uroczystości przy Pomniku Porozumienia Katowickiego, al. J. Piłsudskiego 92 (obok bramy głównej ArcelorMittal Poland).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.