Główny Instytut Górnictwa przekazał Spółce Restrukturyzacji Kopalń kolejne wyniki badań grawimetrycznych przeprowadzonych w Trzebini. Jak podała SRK, tym razem rezultaty dotyczą terenów zabudowy mieszkaniowej i użytkowej przy ul. Grunwaldzkiej, a także w rejonie obejmującym korty tenisowe oraz Willę NOT. W czerwcu i lipcu br. instytut przekazał wyniki badań przeprowadzonych w innych rejonach miasta.
„W rejonie bloków przy ul. Grunwaldzkiej, w obrębie terenu objętego płytką eksploatacją, nie obserwuje się wyraźnych stref anomalnych, wskazujących na utrzymywanie się pustek blisko powierzchni terenu. Jednakże, z uwagi na stwierdzenie wierceniami wykonanymi przy uzdatnianiu placu zabaw obecności pustek i stref rozluźnionych skał na głębokości eksploatacji pokładu, nie można całkowicie wykluczyć zagrożenia powstawaniem zarówno zapadlisk, jak i ciągłych odkształceń terenu (lokalnych obniżeń) na pozostałej części obszaru. W związku z tym, w obrębie wyznaczonych w opracowaniu anomalii A, B i C zaproponowano przeprowadzenie weryfikujących je prac geologicznych” – podała Spółka powołując się na wynik badań.
Wskazano także, że w rejonie willi NOT wyodrębnione anomalie powiązane są z lokalną budową geologiczną i sytuacją górniczą.
„Interpretacja jakościowa zbioru danych pozwoliła na wyodrębnienie stref ujemnych anomalii, których genezą może być obecność znacznych rozluźnień i/lub pustek w górotworze. Celem weryfikacji interpretacji danych geofizycznych zalecono wykonanie w obrębie wytypowanych anomalii wierceń badawczych do głębokości zalegania najpłytszego, eksploatowanego pokładu węgla kamiennego” – podała SRK w komunikacie.
Płytko prowadzona eksploatacja oraz sposób likwidacji kopalni Siersza to dwa czynniki, które sprawiły, że w Trzebini doszło do sytuacji kryzysowej związanej z powstawaniem zapadlisk. Eksperci wytypowali, które rejony miasta są najniebezpieczniejsze i wymagają natychmiastowych interwencji. SRK od samego zaistnienia sytuacji kryzowej działała błyskawicznie. Tak było m.in., gdy we wrześniu 2022 r. zapadlisko wystąpiło na parafialnym cmentarzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.