Przesuwa się termin przejęcia Lubelskiego Węgla Bogdanka przez Skarb Państwa. Przez cały czas trwają też negocjacje pakietu pracowniczego, który ma dać pracownikom gwarancje zatrudnienia i rekompensat na wypadek ewentualnych zwolnień w przyszłości.
Obecnie LW Bogdanka to spółka akcyjna, której ok. 65 proc. akcji należy do kontrolowanego przez państwo koncernu Enea. W czerwcu 2022 roku Skarb Państwa podpisał z Eneą list intencyjny w sprawie nabycia akcji Bogdanki. Proces przejęcia spółki przez Skarb Państwa jest właśnie finalizowany, choć jego termin się opóźnia – początkowo zapowiadano, że ma się zakończyć do lipca br.
Zabezpieczenia socjalne
Częścią tego procesu są negocjacje ze stroną związkową – jak podkreślają przedstawiciele strony społecznej, chodzi o zabezpieczenia socjalne dla pracowników.
– Zależy nam na tym, by wraz ze zmianą właściciela warunki pracy załogi LW Bogdanka nie pogorszyły się. Istotną kwestią byłoby tutaj uzyskanie gwarancji zatrudnienia oraz rekompensat na wypadek ewentualnych zwolnień w przyszłości – argumentował w czerwcu br. na portalu górniczej Solidarności Antoni Pasieczny, zastępca przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w LW Bogdanka. Jak dodał, strona społeczna chce też wynegocjować prawo do 7-procentowego odpisu na pracowniczy program emerytalny.
Jak przekazali przedstawiciele strony związkowej, w minionym tygodniu odbyły się kolejne spotkania związane z procesem przejęcia spółki przez Skarb Państwa. Pierwsze, z zarządem spółki, odbyło się 8 sierpnia, a kolejne – dzień później z przedstawicielami strony rządowej – wiceministrem finansów Arturem Soboniem oraz szefem gabinetu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, Michałem Moskalem.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.