15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w całym kraju zostaną zorganizowane uroczystości patriotyczne, festyny, pikniki i wydarzenia kulturalne. Jednocześnie to także jedno z piękniejszych świąt katolickich.
Corocznie z okazji wojskowego święta odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem władz państwowych honorowa zmiana warty.
Z kolei uroczystość kościelna Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzona już w V w., w Polsce znane jest przede wszystkim jako święto Matki Boskiej Zielnej. 15 sierpnia ziemia jest w najbujniejszym rozkwicie, zaś Matka Boska to patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż.
Tego dnia w kościołach w całym kraju święci się wiązanki z polnych i grodowych kwiatów oraz ziół. Wierzono powszechnie, że poświęcony w kościele bukiet nabiera właściwości leczniczych.
Zioła z bukietu dodawano do różnego rodzaju domowych herbat i wywarów stosowanych w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich. Okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią.
W całej Polsce dzień Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny – Matki Boskiej Zielnej obchodzony jest niezwykle uroczyście.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.