Po zamachu stanu w Nigrze ceny uranu poszły w górę, a to dopiero początek. Jak to przełoży się na europejską energetykę jądrową? Problemy przewiduje Francja.
Europejska Wspólnota Energii Atomowej (EAEC lub Euratom) podkreśla, że obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla produkcji energii jądrowej bloku w związku z sytuacją polityczną w Nigrze. Jej zdaniem Unia ma wystarczające zapasy uranu. Są one w stanie utrzymać działanie reaktorów jądrowych nawet przez okres 3 lat. Warto jednak pamiętać, że Niger jest drugim co do wielkości dostawcą UE. Tylko w 2022 dostarczył on do UE 2975 tU naturalnego uranu, czyli 25,4 proc. dostaw.
Więcej tego surowca unijna energetyka kupiła jedynie w Kazachstanie (26,8 proc. dostaw). Kolejnymi co do wielkości dostawcami były Kanada z 2578 tU (22 proc.) i Rosja z 1980 tU (16,9 proc.). W 2021 r. na świecie wyprodukowano w sumie 6 078 500 tU uranu.
Gdyby Niger odciął dostawy uranu, nie spowodowałoby to bezpośredniego zagrożenia dla produkcji prądu w UE. Francuska firma Orano, która zarządza kopalniami uranu w Nigrze, oświadczyła, że jej działalność jest kontynuowana pomimo zamachu.
Według stanu na maj 2023 r. w 32 krajach na świecie działa 436 reaktorów jądrowych. USA mają ich najwięcej – 93 jednostki. Na drugim miejscu jestt Francja - 56 jednostek. W 2022 roku miała największy udział energii jądrowej (62,6 proc.) w całkowitej produkcji energii. Dla porównania, udział energii jądrowej w wytwarzaniu energii elektrycznej w USA wyniósł mniej niż 20 proc. Pucz w Nigrze doprowadził do wstrzymania eksportu uranu do Francji.
Przypomnijmy, że w Nigrze doszło do wojskowego zamachu stanu, w którym obalono demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma. Udział w tym miała m.in Grupa Wagnera.
Niger jest jednym z najbiedniejszych państw na globie. Pokryty jest głównie terenami pustynnymi i półpustynnymi. Bank Światowy informuje, że połowa obywateli tego państwa żyje za 2,15 dolara dziennie. Długość życia wynosi tam jedynie 61 lat. Wskaźnik rozwoju społecznego w 2022 Niger miał lepszy tylko od Czadu i Sudanu Południowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.