Od wiosny w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie prezentowana jest wystawa zatytułowana Miasto. Technoczułość. Przedstawia ona rozwój techniki, w tym także rolę i znaczenie węgla w wytwarzaniu energii.
Za przełomowe wydarzenie w rozwoju przemysłu oraz środków lokomocji w XIX i XX w. można uznać umiejętność pozyskania i wykorzystania energii zgromadzonej w paliwach kopalnych, między innymi w węglu. Tematyka energii w różnych jej postaciach obecna jest w większości działów wystawy w krakowskim muzeum.
– To dzięki wykorzystaniu energii cieplnej powstającej w procesie spalania drewna i węgla mogły działać maszyny parowe, będące krokiem milowym w rozwoju cywilizacyjnym. Na wystawie pokazujemy maszynę parową wykorzystywaną w rolnictwie, tak zwaną lokomobilę. Maszyny parowe wpłynęły na rozwój wszystkich dziedzin życia, m.in kolei, o której opowiadamy na wystawie. Węgiel jest źródłem energii, z której pozyskujemy prąd elektryczny zasilający m.in. oświetlenie uliczne i domowe, polecam tu prezentowane na wystawie: lampy uliczne i żarówki. Warto wspomnieć o roli silników elektrycznych napędzających maszyny rzemieślnicze, przemysłowe, w tym drukarskie prezentowane na wystawie oraz wszystkie udostępnione domowe urządzenia elektryczne - wylicza Edyta Gajewska z Działu Promocji Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.
Wykorzystanie energii ciepła powstającej w procesie spalania węgla pokazane jest na wystawie w częściach poświęconych ogrzewaniu i ciepłownictwu. Prezentowany tam jest np. bojler opalany węglem, w którym przygotowywano ciepłą wodę użytkową, oraz urządzenia z systemów ciepłowniczych.
Z węgla wytwarzano również gaz, a w Krakowie działo się tak od lat 60. XX w. Na wystawie prezentowane są urządzenia, które zasilane były gazem węglowym, tzw. gazem miejskim, np.: kuchenki gazowe New World, Senking, Junker & amp; Ruh, żelazko na gaz, grzejnik gazowy służący do ogrzewania pomieszczeń „Clamond”, gazowy piec kąpielowy Atis czy piec gazowy Neptun PAK 13T.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.