Kopalnie to ogromne przedsiębiorstwa transportowe. Wie o tym doskonale każdy, kto zetknął się z górnictwem. Kolejki podwieszane, służące do przewozu elementów obudowy, maszyn i urządzeń oraz załóg, stanowią istotny element podziemnej infrastruktury transportowej. Podobnie jest z przenośnikami zgrzebłowymi. Dziś bez nich żaden zakład górniczy nie jest w stanie funkcjonować.
Zakład Remontowo-Produkcyjny Polskiej Grupy Górniczej jest jednym z największych producentów tras kolejek podwieszanych. Wszystko jest tu w pełni zrobotyzowane.
– Zaopatrujemy wszystkie oddziały PGG w trasy kolejek podwieszanych. Od kilku lat ustandaryzowaliśmy ich trasy. To samo stało się w przypadku tras przenośników zgrzebłowych. Jesteśmy również ich producentem według dokumentacji ZRP – wyjaśnia Jan Gil, dyrektor Zakładu Remontowo-Produkcyjnego PGG w Bieruniu.
Obecnie w kopalniach PGG, w ponad 90 proc. tras kolejek podwieszanych stosowana jest właśnie trasa typu ZRP. W Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym od 2016 r. wyprodukowano około 400 tys. szyn jezdnych kolejek, co daje ok. 1000 km tras kolejek podwieszanych. Rocznie Zakład dostarcza do kopalń PGG ok. 40 tys. sztuk szyn kolejek podwieszanych.
Liczba członów tras przenośników zgrzebłowych ZRP, zarówno ścianowych, jak i podścianowych, wyprodukowanych włącznie do lipca br., wynosi prawie 300 sztuk.
– Plan produkcji zakładany na 2024 r. to kolejnych 265 sztuk członów tras przenośników zgrzebłowych podścianowych oraz 56 sztuk członów tras przenośników zgrzebłowych ścianowych – wylicza Jan Gil.
Warto również podkreślić, że Zakład Remontowo-Produkcyjny to nie tylko produkcja. W strukturach Zakładu działają bowiem od pięciu już lat laboratoria: metrologiczne oraz badawcze.
– Ideą stworzenia laboratorium metrologicznego była możliwość serwisowania i wzorcowania przyrządów kontrolno-pomiarowych dla PGG przy jednoczesnym obniżeniu kosztów usług zewnętrznych – wskazuje Tomasz Seniow, kierownik działu kontroli jakości ZRP PGG w Bieruniu.
W laboratorium metrologicznym wzorcuje się przyrządy kontrolno-pomiarowe służące do pomiarów długości i kąta, pirometry, czujniki zegarowe, chropowatościomierze, a w przyszłości ten zakres powiększy się również o twardościomierze i grubościomierze. Jednocześnie od ub.r. laboratorium rozbudowano o stanowisko do wzorcowania kluczy dynamometrycznych używanych w zakładach górniczych PGG.
Laboratorium badawcze z kolei składa się z typowo badawczych stanowisk służących do badań wytrzymałościowych stali, ale nie tylko. I tak np. wykonywane są badania noży kombajnowych.
– W ramach szeroko pojętej współpracy z pozostałymi oddziałami PGG świadczymy usługi w zakresie badań noży kombajnowych. Mamy możliwości określania granicy wytrzymałości, granicy plastyczności, jak również badania udarności stali. Dodatkowo jesteśmy w stanie wykonać badania twardości stali na różnych rodzajach twardościomierzy w rozmaitych skalach pomiarowych, ale jest też możliwość określenia składu chemicznego stali za pomocą specjalistycznego sprzętu, jakim jest spektrometr. Świadczymy ponadto usługi specjalistyczne dla zakładów PGG w zakresie badania różnych elementów wykorzystywanych w kopalniach – informuje w szczegółach Tomasz Seniow.
Obecnie w obu laboratoriach trwają przygotowania do wdrożenia normy PN-EN ISO 17025. W dalszej przyszłości ZRP będzie się starać o akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA). W tym przypadku chodzi przede wszystkim o wzmocnienie wizerunku obydwu laboratoriów, jak również wykazanie spójności pomiarowej poprzez spełnienie warunków utrzymania normy.
Zakład Remontowo-Produkcyjny jest specjalistyczną jednostką organizacyjną PGG świadczącą usługi dla kopalń Polskiej Grupy Górniczej w zakresie remontów, modernizacji i produkcji zmechanizowanych obudów ścianowych, remontów i produkcji hydrauliki siłowej, kompletacji hydrauliki sterowniczej, produkcji elementów tras kolejek podwieszanych, produkcji tras przenośników zgrzebłowych, świadczenia usług w zakresie laboratorium mechanicznego oraz metrologicznego na potrzeby kopalń oraz innych bieżących usług remontowo-produkcyjnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.