- Orzeczenie NSA to bardzo dobry krok w kierunku normalnego funkcjonowania kopalni; ta decyzja przyczyni się też do tego, że ceny energii w Polsce nie będą pięć razy wyższe niż obecnie - powiedział we wtorek, 18 lipca, PAP szef NSZZ Solidarność w KWB Turów Wojciech Ilnicki.
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa. NSA uwzględnił zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej.
Chodzi o zażalenia na postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 maja br. Sąd ten wówczas wstrzymał - do czasu rozpoznania właściwej skargi - wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r.
Szef NSZZ Solidarności w KWB Turów Wojciech Ilnicki powiedział w rozmowie z PAP, że orzeczenie NSA to bardzo dobry krok w kierunku normalnego funkcjonowania kopalni. Ta decyzja pozwala również na to, aby ceny energii w Polsce nie były pięć razy wyższe niż obecnie - powiedział związkowiec.
Dodał, że funkcjonowanie kopalni i elektrowni Turów pozwoli na rozwój energetyki odnawialnej, dla której - jak mówił Ilnicki - Turów jest stabilizatorem.
Szef NSZZ Solidarności w KWB Turów mówiąc o orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 maja, wskazał, że miało ono doprowadzić do wstrzymania wydobycia w Turowie, a w konsekwencji do zatrzymania produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Turów.
Związkowiec wyraził przy tym opinię, że zamknięci kopalni Turów z dnia na dzień spowodowałoby katastrofę ekologiczną. - To jest skandal, że wcześniej polski sąd podjął decyzję o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa. Dzisiejsze orzeczenie zaś pokazuje, że jeszcze możemy wierzyć w praworządności i że są sędziowie, którzy potrafią realnie patrzyć na sytuację i złożoność sprawy - powiedział.
W uzasadnieniu wtorkowej decyzji NSA wskazano, że sąd pierwszej instancji, rozpoznając wnioski, powinien brać pod uwagę następstwa wykonania decyzji nie tylko w kontekście sytuacji strony skarżącej, lecz również uwzględniać szeroko rozumiany interes publiczny oraz interes innych stron postępowania. W tej sprawie sąd wojewódzki nie dokonał tego rodzaju oceny wniosków skarżących oraz argumentów inwestora i organu - przekazał PAP rzecznik NSA sędzia Sylwester Marciniak.
- Sąd podkreślił, że nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo energetyczne jest wartością konstytucyjną, ponieważ stanowi jedną z gwarancji niepodległości państwa oraz bezpieczeństwa obywateli - przekazał rzecznik NSA.
Jak dodał w tej sprawie przebieg procesu inwestycyjnego wykluczał możliwość skutecznego wstrzymania wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co pominął sąd pierwszej instancji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.