Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, przedłożony przez ministra aktywów państwowych.
Jak poinformowało w poniedziałek, 10 lipca, Ministerstwo Aktywów Państwowych, proponowane rozwiązania zminimalizują negatywne skutki społeczno-gospodarczej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży węgla brunatnego. Będą też podstawą do zrównoważonego przebiegu transformacji przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Osłony socjalne będą obejmować urlopy energetyczne i górnicze oraz jednorazowe odprawy pieniężne. Skorzystanie z tych rozwiązań będzie dobrowolne.
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Twitterze zamieścił taki wpis: Nabycie prawa do urlopu energetycznego i urlopu górniczego, wypłata świadczenia socjalnego w okresie korzystania z takiego urlopu i wypłacenie jednorazowej odprawy pieniężnej. Rząd przyjął projekt ustawy osłonowej sektora elektroenergetycznego i górnictwa węgla brunatnego.
Nowe przepisy wcielają w życie postanowienia umowy społecznej zawartej w grudniu 2022 r. Dotyczy ona sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa. Podpisanie umowy społecznej poprzedziły wielomiesięczne negocjacje pomiędzy rządem, stroną społeczną i pracodawcami.
Jak podano w komunikacie MAP, nowe przepisy ustalą zasady: nabycia prawa do urlopu energetycznego i urlopu górniczego; wypłaty świadczenia socjalnego w okresie korzystania z urlopu energetycznego i górniczego; wypłacania jednorazowej odprawy pieniężnej.
Proponowane rozwiązania będą mieć zastosowanie do: przedsiębiorstw energetycznych, przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego, spółek serwisowych przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego.
Świadczenia pieniężne, tzn. świadczenia socjalne wynikające z urlopów energetycznych i urlopów górniczych oraz jednorazowe odprawy pieniężne będą mogły być przyznane pracownikowi tylko raz, bez względu na zmiany zatrudnienia.
System wypłat świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych podlegać będzie notyfikacji do Komisji Europejskiej.
Nowe przepisy mają zasadniczo wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Najbliższą kopalnie będą zamykać Bolesław Śmiały w 2028 i Sośnice w 2029, więc wtedy jest okazja trafić na urlop z PGG. Potem dopiero w 2034 kopalnia Ruda, i 2035 Kopalnia Piast potem 2037 kopalnia Ziemowit, itp. Ma działać system alokacji czyli młodzi co nie maja prawa do urlopu trafią np na Chwałowice albo Janine bo ma fedrować do 2049 a ludzi z tych kopalń co brakuje im 4 lata do emerytury trafią na likwidowaną kopalnie na jeden dzień i pójdą na urlop żeby zrobić miejsce młodym z likwidowanych kopalń.
Moim zdaniem powinny być już dawno. 15 lub 21 lat pracy górniczej ( bez względu na wiek) i problem kopalń sam się rozwiąże. Wiadomo zależnie od stażu pracy, będzie inna wysokość emerytury pomostowej bo tak trzeba to nazwać. W perspektywie czasu i tak będzie to tańsze niż utrzymywanie zakładu i opłacanie pracownika. Ludzie i tak pójdą dalej do pracy więc składki będą dalej opłacać i ZUS nie będzie płakać, że nie ma kasy na emerytury. Proste tylko rząd musi chcieć.
Kiedy będą urlopy górnicze w kopalniach węgla kamiennego?