Firma Multi Polymers z Lędzin została nowym właścicielem Szybu Krystyna w Bytomiu oraz przyległych do niego terenów oraz terenów przy ul. Szyby Rycerskie – podał w piątek, 7 lipca, bytomski magistrat. Informacje tę przekazał także w swoich mediach społecznościowych prezydent miasta Mariusz Wołosz. Władze Bytomia są już po pierwszym spotkaniu z nowymi właścicielami szybu. Ten niebawem ma przedstawić swoje plany względem nabytych nieruchomości.
„Syndyk masy upadłości spółki Armada Development SA w upadłości, w trybie bezprzetargowym sprzedał całość przedsiębiorstwa spółki w upadłości na rzecz firmy Multi Polymers z siedzibą w Lędzinach. Cała transakcja odbyła się za zgodą sądu pod koniec czerwca. Transakcja odbyła się zgodnie z prawem upadłościowym bez wiedzy i udziału miasta” - poinformował UM w Bytomiu.
Wyjaśniono, że w skład nabytego przedsiębiorstwa wchodziły m.in. grunty o powierzchni około 20,5 ha przy ul. Zabrzańskiej, Szyby Rycerskie, Srebrnej i Golfowej wraz z częścią dróg wewnętrznych. Wśród nabytych przez przedsiębiorstwo z Lędzin terenów jest nieruchomość zabudowana z Szybem Krystyna.
Zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda spotkał się już prezesem firmy Multi Polymers, by porozmawiać o przyszłości Szybu Krystyna. Poinformował nowego właściciela o tym, że Szyb Krystyna jest ważnym obiektem dla mieszkańców Bytomia. Poinformował również o walorach architektonicznych zabytku i stałym nadzorze społeczników oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nad obiektem. Poprosił także o informację o sposobie zagospodarowania Szybu Krystyna przez nowego właściciela. Przedsiębiorca zapowiedział przedstawienie swoich planów wobec zagospodarowania wszystkich nabytych nieruchomości
Szyb Krystyna jest pozostałością po kopalni Hohenzollern (późniejszej Szombierki), która ruszyła w bytomskich Szombierkach w 1870 r. Na jej właśnie potrzeby wydrążono szyb odwadniający Hohenzollern oraz szyb wydobywczy Kaiser Wilhelm. W 1928 r. starą wieżę szybu Kaiser Wilhelm zastąpiono modernistyczną wieżą basztową o wysokości 57 m. Nową konstrukcję z cegły, której nadano przybliżony kształt młota górniczego (pyrlika). W środku pracowały pierwsze na Śląsku elektryczne maszyny wyciągowe, umieszczone na głowicy. Miały one moc 2700 i 2400 KM i pochodziły z zabrzańskiej Huty Donnersmarck. Maszyny napędzały koła o średnicy sięgającej 7 m.
Według niezweryfikowanych przekazów, na wieżę szybu Kaiser Wilhelm wspiął się tuż przed wybuchem II wojny światowej – w celu obserwacji polskiej strony granicy – Adolf Hitler. W 1945 r. nazwę kopalni zmieniono na Szombierki, a szybu na Krystyna. Zakład zamknięto w 1997 r., a większość jej infrastruktury rozebrano w 2001 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.