W pierwszym półroczu Naftoport z Grupy PERN przeładował prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw, o dwie trzecie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W ciągu sześciu miesięcy tego roku zawinęły tam 222 tankowce. W tym samym czasie w roku ubiegłym były to 163 statki - podał PERN.
Informując w czwartek o przeładunkach surowca i paliw w gdańskim Naftoporcie w pierwszym półroczu tego roku, PERN podkreślił, że całkowita zmiana architektury dostaw ropy naftowej do Polski stała się faktem.
Naftoport z Grupy PERN, który jest surowcowym oknem na świat dla naszego kraju, zanotował w pierwszym półroczu tego roku rekordowe obroty - podkreślił PERN.
Spółka wspomniała przy tym, że wynik tego półrocza w Naftoporcie był lepszy aż o 1 mln ton niż np. obroty w całym 2019 r., kiedy w związku z kryzysem chlorkowym przez 46 dni zatrzymane było tłoczenie ropociągiem Przyjaźń i dostawy do Polski realizowane były drogą morską.
W kwietniu 2019 r. do Polski trafiło ponad 1 mln ton rosyjskiej ropy naftowej przeznaczonej dla odbiorców zarówno w kraju, jak i w Niemczech, przy czym surowiec - jak informował wówczas PERN - miał ekstremalnie wysokie stężenie chlorków organicznych, nawet 300 ppm, choć dopuszczalna norma to 10 ppm, a taki poziom zanieczyszczenia był bardzo niebezpieczny dla systemów rafineryjnych, mogąc doprowadzić do ich zniszczenia.
W pierwszym półroczu 2023 r. Naftoport przeładował prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw, czyli aż o dwie trzecie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym czasie do nabrzeży spółki zawinęły aż 222 tankowce, przy 163 statkach w analogicznym okresie 2022 r. - przekazał PERN.
Prezes PERN Mirosław Skowron zwrócił uwagę, że infrastruktura całej grupy tej spółki pozwala dziś klientom na dywersyfikowanie dostaw ropy naftowej i paliw do Polski.
- Inwestycje, które już teraz pracują na rzecz bezpieczeństwa energetycznego państwa, czyli nowe zbiorniki na surowiec i paliwa oraz nowy rurociąg paliwowy z Boronowa do Trzebini, to ważne narzędzia zapewniające stabilny rozwój polskiej gospodarki - ocenił Skowron, odnosząc się do projektów realizowanych w ramach Grupy PERN.
- Planujemy kolejne projekty i wspólnie z Naftoportem damy naszym partnerom nowe możliwości rozwoju - oświadczył prezes PERN, cytowany w komunikacie.
Spółka podkreśliła jednocześnie, że Naftoport działa dziś na maksymalnych obrotach. Dlatego już teraz prowadzi intensywne prace zmierzające do rozbudowy terminala o kolejne stanowisko do obsługi największych tankowców - zaznaczono w informacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.