Środowisko inwestycyjne ulega ciągłym zmianom - tak jest odkąd tylko powstała idea samego rynku kapitałowego. W dzisiejszym świecie coraz większe znaczenie przywiązywane jest zwłaszcza do zrównoważonego rozwoju i dbałości o naszą planetę. Ekologiczna świadomość rozwijana jest już przecież od najmłodszych lat. Odpowiedzialność społeczna, ochrona środowiska i dobre zarządzanie stanowią nieodłączne elementy długoterminowego sukcesu zarówno firm, jak i pośrednio, angażujących się w nie inwestorów. W tym kontekście zyskują na znaczeniu inwestycje zgodne z zasadami określanymi jako „ESG”, które mają na celu uwzględnienie rozmaitych czynników społeczno-ekologicznych przy podejmowaniu decyzji biznesowych, w tym inwestycyjnych.
Środowisko inwestycyjne ulega ciągłym zmianom - tak jest odkąd tylko powstała idea samego rynku kapitałowego. W dzisiejszym świecie coraz większe znaczenie przywiązywane jest zwłaszcza do zrównoważonego rozwoju i dbałości o naszą planetę. Ekologiczna świadomość rozwijana jest już przecież od najmłodszych lat. Odpowiedzialność społeczna, ochrona środowiska i dobre zarządzanie stanowią nieodłączne elementy długoterminowego sukcesu zarówno firm, jak i pośrednio, angażujących się w nie inwestorów. W tym kontekście zyskują na znaczeniu inwestycje zgodne z zasadami określanymi jako ESG, które mają na celu uwzględnienie rozmaitych czynników społeczno-ekologicznych przy podejmowaniu decyzji biznesowych, w tym inwestycyjnych.
Przedstawiony powyżej termin ESG to tak naprawdę skrót od trzech kluczowych aspektów, które brane są pod uwagę przy ocenie inwestycji:
Kryteria ESG uwzględniają wielorakie czynniki, takie jak między innymi: wpływ danych inwestycji na zauważalne zmiany klimatyczne, efektywność energetyczna, zarządzanie zasobami naturalnymi, jakość relacji społecznych, równość, różnorodność w miejscu pracy, etyczne praktyki biznesowe, przejrzystość korporacyjną, wdrożenie procedur z zakresu systemu compliance, skrupulatne monitorowanie poczynań spółki przez organy nadzoru i wiele innych.
Rosnące znaczenie ESG na giełdzie można zaobserwować nie tylko na Zachodzie, ale również i na naszym podwórku. Przykładem na powyższe jest chociażby stworzenie odrębnego indeksu dochodowego „WIG - ESG”, poświęconego właśnie spółkom wyznającym zasady poszanowania społecznego, środowiskowego i zarządczego. Wymaganym jest przy tym dostrzec, że naprawdę sporo inwestorów przykłada wagę do kwestii zrównoważonego rozwoju i preferuje inwestycje zgodne z kryteriami ESG.
Firmy, które nie spełniają tych kryteriów, mogą napotkać trudności w pozyskaniu kapitału lub znalezieniu inwestorów zainteresowanych ich papierami wartościowymi. Niemały rozgłos zyskała chociażby kontrowersyjna decyzja z maja 2022 r., kiedy to usunięto akcje Tesli z indeksu S&P 500 ESG. Trzeba bowiem zauważyć, że rosnąca liczba instytucji finansowych, takich jak: fundusze emerytalne, ubezpieczyciele czy banki uwzględniają czynniki ESG w swoich strategiach inwestycyjnych.
Po drugie, z roku na rok istotnie rośnie świadomość społeczna na temat konsekwencji inwestycji i ich wpływu na środowisko oraz społeczeństwo. Inwestorzy coraz częściej kierują swoje pieniądze w kierunku firm, które prowadzą działalność zgodnie z zasadami ESG, a unikają zaś tych, które ignorują te kwestie. Od lat funkcjonuje zresztą określenie „moral hazard”, wymierzone w tych, którzy, napędzani różnymi motywacjami angażują swoje pieniądze chociażby w akcje spółek tytoniowych czy odzieżowych - szyjących swoje ubrania z wyzyskiem w krajach Trzeciego Świata. Konsumenci coraz bardziej doceniają i preferują produkty i usługi pochodzące od firm odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie. Firmy, które nie są zgodne z kryteriami ESG, mogą więc zmagać się z utratą klientów, gorszą marżowością, obniżaniem prognoz na przyszłość i w efekcie nieuniknionym spadkiem realnej wartości rynkowej.
Wybór inwestycji zgodnie z zasadami ESG ma również długoterminowe konsekwencje. Firmy, które inwestują w zrównoważone rozwiązania i praktyki, mogą czerpać korzyści z oszczędności wynikających z efektywnego wykorzystania zasobów, zmniejszenia ryzyka regulacyjnego zarówno na poziomie państwowym oraz międzynarodowym (w tym prawodawstwa unijnego) oraz zwiększonej innowacyjności. Przykładem mogą być inwestycje w energię odnawialną, które nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale także mogą generować długoterminowe zyski wraz ze wzrostem popytu na czyste źródła energii.
Ponadto, zgodne z kryteriami ESG firmy często są lepiej zarządzane i bardziej odpowiedzialne. Dobre praktyki korporacyjne, przejrzystość zarządzania i zaangażowanie społeczności przyczyniają się do budowania zaufania inwestorów i klientów. Firmy o silnym zarządzaniu ryzykiem związanym z czynnikami ESG są mniej narażone na skandale, kary finansowe i inne negatywne konsekwencje, które mogą wpłynąć na ich wartość rynkową. Można także wskazać, że spółki, które przestrzegają zasad ESG, mają znacznie ułatwioną ścieżkę pozyskania kapitału z rynku dłużnego, czyli w ramach rozmaitych kredytów, dotacji, pożyczek czy plasowania swoich obligacji korporacyjnych. To zaś jeszcze bardziej wzmacnia ich konkurencyjność!
Podsumowując, argumenty zgromadzone w ramach niniejszego artykułu bez trudu można wskazać, iż zrównoważone inwestowanie oparte na kryteriach ESG staje się coraz bardziej istotne na giełdzie. Zgodnie z tezą zawartą w tytule, można wręcz powiedzieć, że świadome inwestowanie stało się „nową wartością”. Inwestorzy na światowych rynkach zwracają dziś po prostu skrupulatną uwagę na społeczne i środowiskowe skutki swoich decyzji inwestycyjnych, a firmy, które nie dostosowują się do tych wymagań, mogą ponieść srogie konsekwencje finansowe.
Długoterminowe korzyści wynikające z inwestowania zgodnie z zasadami ESG obejmują zaś chociażby z reguły większą innowacyjność prowadzonego portfolio, wzrost zaufania klientów w przypadku funduszy inwestycyjnych oraz ograniczenie nieuniknionego ryzyka biznesowego. Zrównoważone inwestowanie nie tylko przyczynia się do nowego, bardziej nastawionego na zielony rozwój krajobrazu inwestycyjnego, ale może także stanowić klucz do osiągnięcia długoterminowego sukcesu giełdowego. Warto przyjrzeć się zatem swojemu portfelowi inwestycyjnemu i zadać sobie względnie proste pytanie: jak wybrane przeze mnie spółki radzą sobie pod kątem wytycznych ESG?
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.