Kopalnia Sośnica (PGG) zagospodarowuje coraz większe ilości metanu. Inwestuje również w wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej na własne potrzeby. Ponad jedna trzecia energii potrzebnej do zasilenia maszyn i urządzeń dołowych, a także infrastruktury powierzchniowej kopalni pochodzi z własnych źródeł.
Ujęcie metanu w znaczący sposób wpłynęło na poprawę warunków bezpieczeństwa pracy w miejscach prowadzenia robót górniczych. Stwarza też możliwość gospodarczego jego wykorzystania. Ujęty i wyprowadzony na powierzchnię metan, podobnie jak węgiel, jest wysokoenergetycznym paliwem, które może zostać wykorzystane do produkcji energii w jej różnych formach: ciepła, energii elektrycznej, skroplonego paliwa.
W grudniu 2021 r. oddano do użytku dwa kolejne agregaty kogeneracyjne firmy Horus Energia z silnikami gazowymi MTU o mocy 2,028 MWe każdy, których inwestorem w kopalni Sośnica jest Zakład Elektrociepłownie Polskiej Grupy Górniczej. Natomiast w lutym br. do ponownej eksploatacji powrócił po remoncie kapitalnym agregat TEDOM Quanto o mocy 2 MW, co pozwoliło jeszcze zwiększyć poziom wykorzystania ujmowanego metanu. Średniorocznie z pokładów Sośnicy ujmowanych jest od 18 do 22 mln m sześc. metanu. W 2022 r. z uwagi na bardzo metanowe pokłady ujęto powyżej 25 mln m sześc.
Warto podkreślić, że w ub.r. w samych tylko agregatach typu Horus zagospodarowano ok. 7 mln m sześc. metanu, z którego wyprodukowano 26 tys. MW energii elektrycznej, oraz 32 tys. GJ energii cieplnej, co przyniosło gliwickiej kopani znaczące obniżenie kosztów funkcjonowania.
Gliwicka kopalnia zawarła już umowę na zabudowę kolejnego, już czwartego agregatu o mocy elektrycznej 2MWh, który zostanie zabudowany w rejonie kotłowni grzewczej pola Zachód.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
MWh to jednostka energii a mocy
Na trzy lata sie opłaci jak potem srk!