Z ośmiu ścian zlokalizowanych w różnych częściach obszaru górniczego prowadzić będą w br. wydobycie górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW. Jest to podyktowane skomplikowanym położeniem obszaru górniczego, co m.in. powoduje, że ściany charakteryzują się krótkimi wybiegami.
– Mamy bardzo napięty plan robót zbrojeniowo-likwidacyjnych. Do końca br. musimy wykonać jeszcze cztery zbrojenia ścian oraz pięć likwidacji – wyjaśnia Rafał Świerczyna, sztygar oddziałowy w oddziale GZL-1.
Ruch Chwałowice ma obecnie do dyspozycji 12 brygad wydobywczych, co umożliwia każdego miesiąca prowadzenie wydobycia jednocześnie z trzech ścian, które oddział GZL-1 musi dobrze przygotować.
– Właśnie finalizujemy zabudowę ściany I-IIIz w pokładzie 408/1 oraz likwidację ściany II-PI w pokładzie 406. W najbliższym czasie rozpoczniemy zabudowę ściany IV-III w pokładzie 408/1 z nowym przenośnikiem typu Rybnik-850/260 – tłumaczy Sławomir Zegarski, kierownik robót górniczych ds. zbrojeń i likwidacji, przewozu i transportu dołowego.
Ale to nie wszystko. Do końca roku bowiem przewidziane są jeszcze dwa zbrojenia. Chodzi o ścianę I-PII w pokładzie 405/1 oraz ścianę I-III w pokładzie 409/2. Poza tym załogę czeka likwidacja pięciu ścian: II-P1 w pokładzie 406, V-III w pokładzie 408/1, I-II w pokładzie 408/1, II-Vz w pokładzie 407/3 oraz I-IIIz w pokładzie 408/1.
Staranne i zgodne ze sztuką górniczą zbrojenie ścian zapewnia ich szybką eksploatację. Bieżący rok górnicy z Chwałowic rozpoczęli zbrojenie siłami oddziału G-1 od ściany II-PI w pokładzie 406, osiągając postępy rzędu nawet 124,5 m i wynikiem 4863 ton wydobytego surowca na dobę. Kolejna ściana, na której od początku roku prowadzone było wydobycie, to ściana V-III w pokładzie 408/1. Fedrowali tam górnicy z oddziału G-2. Z racji usytuowania chodnika nadścianowego wzdłuż uskoku o zrzucie 10 m, wbijającym się klinem w parcelę ściany, jest ona na bieżąco likwidowana. Trwa wybudowa sekcji. Kolejną ścianą eksploatowaną od początku roku jest II-Vz w pokładzie 407/3. Prowadzą ją pracownicy z oddziału G-3, w części obszaru górniczego o największej metanonośności pokładów. Wydobycie jest tam obwarowane profilaktyką wentylacyjną, pozwalającą na bezpieczną eksploatację złoża. I wreszcie ściana I-II w pokładzie 408/1 o bardzo krótkim wybiegu, ale o bardzo dobrej miąższości pokładu i kaloryczności zalegającego surowca. Jest wybierana przez oddział G-1.
– Planujemy jeszcze w czerwcu rozpocząć wydobycie ze ściany I-IIIz w pokładzie 408/1. W ten rejon skierujemy załogę oddziału G-2. Pracami pokieruje sztygar oddziałowy Szymon Adamski. Ściana jest w fazie zbrojenia przy wykorzystaniu nowych sekcji ZRP 12/24. Z kolei oddział G-1, kierowany przez sztygara oddziałowego Krzysztofa Kuśkę, wybierać będzie ścianę IV-III w pokładzie 408/1. W tym rejonie trwa drążenie chodnika nadścianowego. Załoga wykonała już chodnik podścianowy oraz dowierzchnię. Odwodniono ponadto zbiornik wodny, dzięki czemu można bezpiecznie i z oczekiwanymi postępami drążyć chodnik nadścianowy, wykonać rozcinkę i uruchomić ścianę na czas. Dla tej ściany zakupiono nowy przenośnik Rybnik-850/260. Eksploatację rozpoczniemy w br. także ścianą I-PII w pokładzie 405/1. Zajmie się tym oddział G-3, pracujący pod kierunkiem Kamila Konska. Ten front robót będzie niezwykle istotny ze względu na dobre parametry spiekalności węgla, niezbędne do produkcji ekogroszku. I wreszcie ostatnia ściana szykowana do rozpoczęcia w grudniu. Jest nią ściana I-III w pokładzie 409/2. Będzie eksploatowana siłami górników oddziału G-2. Już trwają roboty przygotowawcze dla jej uruchomienia, w tym drążony chodnik nadścianowy. Natomiast wykonanie dowierzchni wymagać będzie użycia sprzętu przystosowanego do dużych nachyleń. Z tego powodu wykonanie tych prac musieliśmy zlecić firmie zewnętrznej – wylicza Łukasz Małek, naczelny inżynier ruchu Chwałowice.
Trzy oddziały wchodzące w skład Działu Wydobywczego ruchu Chwałowice liczą obecnie ponad 400 pracowników.
– Naszym zadaniem jest wydobycie 2 186 000 ton węgla ze ścian zlokalizowanych w różnych częściach obszaru górniczego, w granicach którego występuje kilka filarów ochronnych oraz liczne uskoki o znacznych zrzutach, determinujących wybiegi pól eksploatacyjnych – podsumowuje Tomasz Chmiel, kierownik robót ds. wydobycia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.