Zapora czołowa Elektrowni Rybnik znajdująca się na Zalewie Rybnickim może być niedostępna dla ruchu turystycznego. Jest to związane z pracami polegającymi na montażu linii światłowodowej - podała spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Dodano, że montaż odbywa się w dni robocze, w godzinach 7.00 - 15.00 i potrwa do 30 czerwca 2023 r.
Zapora czołowa powstała w 1972 r. jako część infrastruktury hydrotechnicznej elektrowni. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik zakładu zwany Zalewem Rybnickim, który jest popularnym miejscem wypoczynku dla wielu osób. Ma on długość ok. 7 km i mieści niemal 22 mln m sześc. wody. Na jego wodach odbywają się liczne regaty, zawody surfingowe oraz wędkarskie, natomiast wokół zbiornika zlokalizowane są wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe.
Zalew Rybnicki położony na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich jest też enklawą dla wielu gatunków ptaków. Zimą to jedno z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku. Poza rzadkimi gatunkami wymienionymi w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, pojawiają się tutaj gatunki pospolite: mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormoran.
Z zapory można korzystać w sezonie letnim, czyli od 1 kwietnia do 31 października, od świtu do zmierzchu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.