Członkowie Komisji Zakładowej ZZ Kontra przy Kopalni Bolesław Śmiały piszą do Marka Wesołego, wiceministra aktywów państwowych, w sprawie przyszłości kopalni. Chodzi o zbyt szybkie i nieprzemyślane ich zdaniem plany zamknięcia zakładu górniczego. Zadają pytania i wnioskują o przeanalizowanie sprawy.
- W momencie konstruowania osi czasowej likwidacji kopalń w górnictwie kamiennym, szczególnie zakładów górniczych w spółce Polska Grupa Górnicza, naszą uwagę przykuło celowe wskazanie roku 2028, jako rok zaprzestania wydobycia węgla z obszaru górniczego Łaziska II, gdzie prowadzi wydobycie Kopalnia Bolesław Śmiały. W naszej ocenie zostaliśmy powiązani z likwidacją przygranicznej Elektrowni Łaziska, a nie z wyczerpaniem złoża, co naraża Skarb Państwa na stratę finansową. Otrzymywaliśmy informacje, że rozpoznanie zasobności złoża pozwala na utrzymanie kopalni do roku 2035, a może i dłużej. Liczyliśmy na wprowadzenie zmian żywotności kopalni w aktualizacji umowy społecznej przed notyfikowanym jej na szczeblu unijnym - podkreśla Szymon Wojsz, przewodniczący Komisji Zakładowej ZZ Kontra przy Kopalni Bolesław Śmiały.
Dodaje: - Niestety tak się nie stało, dlatego mając obawy co do tak szybkiej transformacji energetycznej na terenie miasta Łaziska Górne musimy zadbać przede wszystkim o wydłużenie żywotności kopalni, aby jak najwięcej osób (z 1500 zatrudnionych w 2028) mogło spokojnie dopracować do emerytur na macierzystym zakładzie, oraz danie czasu miastu, aby w pełni przygotowało się na likwidację tak dużych zakładów pracy, które prowadzą swoją działalność na jego terenach. Na koniec zwracamy uwagę, że pozostawienie udostępnionego złoża jest narażeniem na straty finansowe Skarbu Państwa oraz gmin, do których wpływają środki finansowe związane z kosztami prowadzenia działalności w.w. zakładów.
Związkowcy pytają o wielkość złoża, na obszarze którego prowadzone jest wydobycie. Ile węgla wydobyto i ile go jeszcze zostało, a także ile go zostanie po zamknięciu kopalni w 2028 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.