Chwałowicki zakład górniczy uroczyście świętuje swoje 120. urodziny. W 1903 roku – jak donoszą kroniki – rozpoczęto głębienie pierwszego szybu. Cztery lata później zaczęto fedrować węgiel. Wówczas kopalnia nosiła nazwę Donnersmarckgrube, na cześć swojego właściciela Guido Henckela von Donnersmarcka. Miała bardzo burzliwą historię. Po I wojnie światowej kopalnia kontynuowała działalność w koncernie o nazwie Dyrekcja Kopalń i Hut Księcia Donnersmarcka. Podczas II wojny światowej zwiększono jej wydobycie na potrzeby wojenne. Po wyzwoleniu nadal notowała rekordowe wyniki. Już pod obecną nazwą „Chwałowice” dawała nawet 1 mln ton węgla rocznie. W 1974 r. zwiększono zatrudnienie, co zaowocowało wydobyciem sięgającym aż 2 mln t węgla rocznie! Dziś jest częścią czteroruchowej kopalni ROW, należącej do Polskiej Grupy Górniczej.
Obecny obszar górniczy ruchu Chwałowice zajmuje powierzchnię 21,8 km kw., zaś teren górniczy stanowi 26,0 km kw. Złoża węgla kamiennego pod względem administracyjnym leżą w obrębie Rybnika i Świerklan.
W ruchu Chwałowice nie ma pokładów zagrożonych tąpaniami, ale nie znaczy to, że zakład jest wolny od zagrożeń. Daje o sobie znać m.in. zagrożenie metanowe III i IV kategorii. Wszystkie pokłady węgla lub ich części zaliczono do klasy „B” zagrożenia wybuchem pyłu węglowego.
Jedynie niewielka ilość wyrobisk spełniających kryteria określone w obowiązujących przepisach została zaliczona do klasy „A” zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Poza tym obszar górniczy ruchu Chwałowice zaliczany jest do I i II stopnia zagrożenia wodnego. Występuje ponadto zagrożenie pożarowe.
– Dlatego szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo pracy. Aktywną działalność prowadzi Kopalniany Ośrodek Szkoleniowy. Realizuje on szeroki wachlarz szkoleń i kursów w oparciu o programy opracowane na podstawie obowiązujących przepisów. Dla zwiększenia standardów zajęć warsztatowych postanowiliśmy reaktywować sztolnię szkoleniową, w której realizuje się zajęcia dla pracowników, i to nie tylko ruchu Chwałowice, lecz również ruchów: Jankowice, Rydułtowy i Marcel, wchodzących w skład kopalni ROW i praktykantów ze szkół o profilu górniczym – wskazuje Dariusz Szlachta, dyrektor ds. pracowniczych w ruchach Chwałowice i Jankowice kopalni ROW.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.