United Nations Global Compact to największa na świecie inicjatywa ONZ działająca na rzecz zrównoważonego biznesu. Aktywnym uczestnikiem inicjatywy, od czerwca 2023 r. jest Grenevia, inwestor w obszarze zielonej transformacji.
Jednym z kluczowych elementów, na którym Grupa opiera swoją działalność biznesową, jest Strategia Zrównoważonego Rozwoju. W perspektywie najbliższych lat Grenevia planuje m.in. istotnie ograniczyć emisje CO2 i gazów cieplarnianych oraz zmienić własny mix energetyczny systematycznie zwiększając udział zielonej energii.
UN Global Compact (UNGC) to największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Została powołana w 2000 r. przez Kofiego Annana, Sekretarza Generalnego ONZ. Od tego czasu inicjuje i prowadzi działania na rzecz środowiska, praw człowieka, godnej i legalnej pracy oraz przeciwdziała korupcji. W jej szeregach znajduje się obecnie ponad 22 000 członków z całego świata. Kluczowa dla realizacji celów UNGC jest współpraca z rządami, międzynarodowymi organizacjami, firmami i instytucjami, w ramach której prowadzi szereg działań, stając się katalizatorem globalnych zmian w obszarze zrównoważonego biznesu.
Kluczowym elementem rozwoju biznesowego Grenevii jest obszar ESG. Znajduje to odzwierciedlenie w zaprezentowanej w styczniu 2023 roku Strategii Zrównoważonego Rozwoju, która definiuje zobowiązania spółki w tej sferze. Jest ona oparta na pięciu filarach. Są to: zrównoważona transformacja biznesowa; energia do transformacji; nowoczesne produkty i modele biznesowe; efektywna i odpowiedzialna organizacja oraz pracownicy i społeczeństwo kluczowym elementem transformacji klimatycznej. Ich wybór jest konsekwencją dogłębnej analizy globalnych megatrendów, na czele z dążeniem do redukowania emisji oraz odpowiedzialnego wykorzystania zasobów, będących fundamentami transformacji energetycznej światowej gospodarki.
– Grenevia powstała, by odpowiedzialnie i aktywnie wspierać drogę do zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki. W tym kontekście przystąpienie do Inicjatywy United Nations Global Impact jest naturalną konsekwencją podjętych przez nas decyzji biznesowych – komentuje Tomasz Jankowski, dyrektor Relacji Inwestorskich w Grenevii.
Działalność Grenevii koncentruje się na budowie wartości segmentów tworzących Grupę, które wspierają transformację w kierunku niskoemisyjnej gospodarki. Segmenty te obejmują fotowoltaikę wielkoskalową i rozwiązania PV dla biznesu skoncentrowane w Projekt Solartechnik; systemy bateryjne, magazyny energii i elektromobilności, w tym rozwiązania heavy duty w ramach IMPACT Clean Power Technology; urządzenia z zakresu automatyki dla przemysłu, w tym dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen. Technologie i produkty dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej realizowane w ramach segmentu FAMUR.
– Grenevia pozostaje aktywnym inwestorem w spółki, których produkty i technologie zmieniają przemysł i gospodarkę. Zamierzamy konsekwentnie budować silną pozycję w sektorze nowych, niskoemisyjnych technologii, poprzez rozwój zróżnicowanego portfela projektów związanych z zieloną transformacją – dodaje Agata Maj, menadżerka ds. zrównoważonego rozwoju ESG Grenevii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.