Stałe utrzymywanie wód gruntowych na poziomie ok. 307 m n.p.m. to główne zadanie pompowni, która w ekspresowym tempie została postawiona w Trzebini na terenach leśnych zlokalizowanych przy ul. Grunwaldzkiej. Eksperci zakładają, że utrzymywanie lustra wody na określonym poziomie przełoży się na zatrzymanie procesu powstawania zapadlisk na obszarze tego małopolskiego miasta.
Pompownia działa już blisko dwa tygodnie. Niestety w tym czasie wystąpiły dwie nowe deformacje nieciągłe. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Pierwsze z zapadlisk o średnicy około 5 m i głębokości 4 m powstało na terenie kortów tenisowych w rejonie ul. Górniczej. Drugie natomiast odnotowano na prywatnej działce w rejonie ul. Odkrywkowej. Obie lokalizacje znajdują się na obszarze realnie zagrożonym powstawaniem deformacji nieciągłych. Miejsca zostały zabezpieczone. Jak podała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, obszary, na których wystąpiły zapadliska, zostały wytypowane do uzdatnienia.
Głównym zadaniem pompowni jest ciągłe utrzymywanie wód gruntowych na stałym poziomie, z tego też powodu nie ustalono terminu jej działalności. W skład instalacji wchodzą dwie pompy głębinowe o wydajności 5 m sześc./min, umieszczone w udrożnionych wcześniej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń otworach, sięgających na głębokość 180 m. Woda trafia do rzeki Kozi Bród, a jej parametry są monitorowane.
O tym, jakie znaczenie ma pompownia dla Trzebini, mówiono w czasie briefingu, który zorganizowano 1 czerwca. Uczestniczyli w nim m.in. wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, szefowie Spółki Restrukturyzacji Kopalń: prezes Janusz Smoliło i wiceprezes Piotr Bojarski.
– Zostały uruchomione pompy, badamy lustro wody i mamy nadzieję, że ten zabieg, który ma spowodować zatrzymanie tego zjawiska, przyniesie oczekiwane skutki – żywimy co do tego olbrzymią nadzieję – powiedział dziennikarzom wiceminister Wesoły.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Oby poskutkowało.....