Węgiel będzie paliwem przejściowym do lat 2032-34, kiedy to mamy zaplanowane uruchomienie energetyki jądrowej w dużej skali - podkreślał Marek Wesoły, wiceminster aktywów państwowych, który bierze udział w sesji plenarnej Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE Gdańsk 2023 pt. Bezpieczeństwo energetyczne Europy - rewizja europejskiej polityki energetycznej.
Odpowiedzialny za górnictwo wiceminister podkreślił też wagę górniczej umowy społecznej.
- To z jednej strony zabezpieczenie dla energetyki Polski, a z drugiej strony też ważne sprawy społeczne, kwestia miejsc pracy, likwidacja ogromnej branży. Chcemy żeby ta umowa się dopełniła. Dzisiaj widać wyraźnie, że jest ona też gwarantem pewnego bezpieczeństwa energetycznego dla Polski - mówił Marek Wesoły.
Dodał: - Stawiamy na to, by węgiel był paliwem przejściowym co najmniej do 2032-34 roku, kiedy mamy zaplanowane otwarcie energetyki jądrowej. Do tego czasu energetyka węglowa da nam bezpieczeństwo. Po tym czasie może być silniejsze zejście z węgla, ale w rzeczywistości część kopalni będzie pracowała dłużej - podkreślił polityk.
OSE Gdańsk 2023 rozpoczął się 5 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tematem przewodnim wydarzenia jest Bezpieczeństwo energetyczne Europy - rewizja europejskiej polityki energetycznej. Wśród gości szczytu są czołowi przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki i biznesu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.