Prezes URE zatwierdził wyższe taryfy przesyłowe Gaz-Systemu na 2024 r. - poinformował Urząd Regulacji Energetyki w piątek. Zmiany stawek wynikają z kosztów realizowanych przez Gaz-System inwestycji strategicznych, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski - wyjaśnił Urząd .
Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował w piątek, że prezes URE zatwierdził taryfy przesyłowe na 2024 r. Operatorowi Gazociągów Przesyłowych w kraju spółce Gaz-System.
Regulator zatwierdził dwie taryfy: jedna dotyczy usług przesyłania na sieci własnej operatora, druga - na polskim odcinku Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa - wyjaśnił regulator.
Zwrócił uwagę, że wprowadzenie w życie taryfy gaz-Systemu na jego sieci przesyłowej będzie oznaczało, że stawki w 2024 r. wzrosną w stosunku do obecnie obowiązujących w punktach wejścia o 33,4 proc. dla gazu wysokometanowego (grupa E),0,3 proc. dla gazu zaazotowanego (podgrupa L).
Podano też, że w punktach wyjścia taryfy wzrosną o 18,8 proc. dla gazu E i o 18,3 proc. dla gazu L.
Jak podał URE zmiany stawek wynikają z kosztów realizowanych przez Gaz-System inwestycji strategicznych, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski - zapewniają dywersyfikację kierunków i źródeł dostaw paliwa gazowego do Polski. Ma to szczególne znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Inwestycje te przekładają się również na znaczny wzrost wartości majątku przesyłowego, który jest finansowany poprzez taryfę - podkreślono w komunikacie.
URE poinformował również o zatwierdzeniu taryfy dla Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa na 2024 r., co oznacza wzrost stawek o 16,9 proc. na wejściu i o 14,1 proc. na wyjściu.
W tym przypadku wzrost stawek wynika z drastycznego spadku zamawianych mocy przesyłowych przez użytkowników sieci. 16 maja 2020 r. zakończył się tzw. kontrakt historyczny z Gazprom Export, a od 27 kwietnia 2022 r. spółka ta całkowicie wstrzymała dostawy gazu do Polski z kierunku wschodniego. Kontrakt na te dostawy wygasł ostatecznie z końcem 2022 roku. Obecnie gazociąg ten nie jest wykorzystywany do dostaw z kierunku wschodniego - uargumentował decyzję regulator.
17 listopada 2010 r. prezes URE wyznaczył Gaz-System operatorem systemu przesyłowego na znajdującym się na terytorium Polski Systemie Gazociągów Tranzytowych (SGT) Jamał-Europa na okres do 31 grudnia 2025 r. Na mocy art. 7 ustawy dnia 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne okres ten został przedłużony do 6 grudnia 2068
Urząd wskazał, że taryfy obowiązywać będą od 1 stycznia 2024. (od godz. 6.00) do 1 stycznia 2025 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.