Latem br. ma się zakończyć proces przejęcia LW Bogdanka przez Skarb Państwa. - Zależy nam na tym, by wraz ze zmianą właściciela warunki pracy załogi LW Bogdanka nie pogorszyły się. Istotną kwestią byłoby tutaj uzyskanie gwarancji zatrudnienia oraz rekompensat na wypadek ewentualnych zwolnień w przyszłości – wskazał Antoni Pasieczny, zastępca przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność LW Bogdanka.
Obecnie LW Bogdanka to spółka akcyjna, której ok. 65 proc akcji należy do kontrolowanego przez państwo koncernu Enea. W czerwcu 2022 roku Skarb Państwa podpisał z Eneą list intencyjny w sprawie nabycia akcji Bogdanki. Proces przejęcia spółki przez Skarb Państwa jest właśnie finalizowany, a zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu związane z tym kwestie formalne mają zostać zakończone do końca lipca br.
W związku z tym przedstawiciele organizacji związkowych rozpoczęli rozmowy dotyczące szczegółów przejęcia spółki przez Skarb Państwa. Jak zaznaczył na portalu górniczej Solidarności Antoni Pasieczny, zastępca przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w LW Bogdanka, najważniejszą kwestią są zabezpieczenia socjalne dla pracowników.
- Zależy nam na tym, by wraz ze zmianą właściciela warunki pracy załogi LW Bogdanka nie pogorszyły się. Istotną kwestią byłoby tutaj uzyskanie gwarancji zatrudnienia oraz rekompensat na wypadek ewentualnych zwolnień w przyszłości – zaznaczył Pasieczny.
Jak wskazał, strona społeczna chce też wynegocjować prawo do 7-procentowego odpisu na pracowniczy program emerytalny.
- Pracowniczy Program Emerytalny dla Pracowników Grupy Kapitałowej Enea taki 7-procentowy odpis przewiduje, jednak w przypadku pracowników LW Bogdanka wynosi on jedynie 4,5 proc. Myślę, że pracodawca na podniesienie wysokości odpisu powinien się zgodzić - tym bardziej, że górnicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pod ziemią wcześniej uzyskują prawa emerytalne i ten okres składkowy mają krótszy. W ostatnim czasie zainteresowanie PPE wśród załogi znacząco wzrosło. Pracownicy, którzy przystąpili do programu jakiś czas temu i właśnie odeszli na emeryturę, otrzymali swoje pieniądze i okazało się, że są to kwoty całkiem pokaźne – dodał Pasieczny.
Zdaniem związkowca przejęcie akcji Bogdanki przez Skarb Państwa, to „krok ku stabilizacji”.
- Jeśli mam jakieś obawy, to wiążą się one z ewentualnymi działaniami kolejnych rządów w przyszłości. Ktoś może przecież podjąć decyzję polityczną o pozbyciu się należących do Skarbu Państwa udziałów w LW Bogdanka. Tak już kiedyś było i my o tym pamiętamy. Najpierw gwarantowano nam różne rzeczy, a potem błyskawicznie sprzedano Bogdankę funduszom inwestycyjnym. Właśnie dlatego - jako strona społeczna - jesteśmy zdeterminowani w dążeniu do uzyskania wszelkiego rodzaju zabezpieczeń i gwarancji na piśmie - podsumował związkowiec.
LW Bogdanka jest jedyną spółką prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w Grupie LW Bogdanka na koniec pierwszego kwartału 2023 r. wyniosło 5879 osób. Natomiast w samej LW Bogdanka było to 5029 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.