Już w czwartek, 1 czerwca, wybrani pracownicy Polskiej Grupy Górniczej wezmą udział w szkoleniu pod okiem instruktorów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To efekt porozumienia podpisanego w kwietniu przez kierownictwo PGG i WOT. Zakłada ono wzmocnienie obronności państwa i obywateli poprzez wspólne szkolenia, ćwiczenia, wymianę informacji, współpracę kadry instruktorskiej, dydaktycznej oraz specjalistów.
Tego rodzaju szkolenia obejmują zwykle sposoby przeładowania broni w trakcie prowadzenia ognia, zasady prawidłowego chwytu broni, pracy na języku spustowym oraz na przyrządach celowniczych podczas strzelania. Celem szkolenia może być ponadto dostarczenie wiedzy na temat spodziewanych zagrożeń nadzwyczajnych, środków bojowych, zasad przetrwania w warunkach walk w mieście, taktyki działania oraz unikania kontaktu z wrogiem.
Polska Grupa Górnicza nie jest pierwszą spółką górniczą, której pracownicy zostaną przeszkoleni przez wojskowych. W ub.r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło szkolenia obronne dla kilku tysięcy swoich pracowników w całym kraju.
Kursy pierwszej pomocy i reagowania kryzysowego objąć mają ok. 4,7 tys. osób. Będą one uczestniczyć w zajęciach na strzelnicach i na kursach związanych z zasadami obchodzenia się z bronią.
W programie szkoleń są także zajęcia z cyberbezpieczeństwa dla kadry menadżerskiej, kursy pierwszej pomocy i reagowania kryzysowego.
Warto dodać, że WOT ma już swoich pierwszych snajperów instruktorów. Ich wyszkoleniem przez cztery lata zajmowali się byli snajperzy z wojsk specjalnych.
Jak informują specjaliści z Polskiego Przysposobienia Obronnego, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę coraz więcej osób, które nie są zawodowo związane z wojskiem, jest zainteresowanych odbyciem specjalistycznych szkoleń militarnych dla osób cywilnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jo zas nic nie wiem… platne te manewry? a generalow nie szukają?