Badanie Konfederacji Lewiatan pokazuje, że mikro i małe firmy bezpieczeństwo energetyczne Polski widzą nie w węglu, ale w dywersyfikacji dostaw i w zielonych instalacjach; jedynie niecałe 13 proc. stawiałoby dalej na węgiel - czytamy we wtorkowym, 30 maja, wydaniu Pulsu Biznesu.
Polskie firmy tworzą ponad 72 proc. naszego PKB, a największy udział w tej grupie mają mikro i małe przedsiębiorstwa. To właśnie w tej grupie, na reprezentatywnej próbie 400 pracodawców, Konfederacja Lewiatan przeprowadziła w lutym 2023 r. badanie. Zadała pytania dotyczące kryzysu energetycznego, a odpowiedzi dostała raczej optymistyczne - pisze Puls Biznesu.
Jak wskazano, rok po rosyjskim ataku na Ukrainę ok. 45 proc. polskich mikro i małych firm ocenia swoją sytuacją jako raczej dobrą lub zdecydowanie dobrą, a 25 proc. jako ani dobrą, ani złą.
Z badania Lewiatana wynika, że wzrost cen energii skłania większość firm do działań ograniczających zużycie, ale głównie w krótkim terminie i na zasadzie punktowych inwestycji. Poszukiwane przez firmy rozwiązania obejmują wykorzystanie alternatywnych źródeł energii (41 proc.) i zwiększenie efektywności energetycznej (40 proc.). Najchętniejsze do działania są firmy z branży farmaceutycznej i motoryzacyjnej, a najmniej chętne z budowlanej, inżynierii lądowej, IT i technologicznej - czytamy.
Puls Biznesu podkreśla też, że z badania wynika, że mikro i małe firmy zdają sobie sprawę z konieczności wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i jednocześnie rozumieją, że węgiel nie jest dobrym elementem takiej strategii. W przeważającej większości (63 proc.) uważają, że rozwiązaniem jest odpowiedni miks, dywersyfikacja dostaw i zachęty do rozwoju zielonej energii - wskazuje gazeta.
Na znaczenie modernizacji sieci energetycznych wskazało 55,5 proc. badanych, a na wsparcie rozwoju zielonej energii - 53,5 proc. Na węgiel stawiałoby jedynie 12,8 proc. badanych - podkreśla PB.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.