Eksploatacja górnicza pod terenem Mośnika w Chwałowicach prowadzona jest od połowy lat 90 ub. stulecia. W wyniku działalności górniczej teren uległ w tym rejonie znacznemu obniżeniu. Powstały obszerne zapadliska i zalewiska.
W 2014 r. podjęto decyzję o rozpoczęciu prac mających na celu przywrócenie go naturze i mieszkańcom. Prace rekultywacyjne prowadzono z wykorzystaniem odpadów wydobywczych pochodzących z bieżącej produkcji na obszarze objętym wpływami eksploatacji górniczej.
Wykonywano je w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Rybnika i stosowne decyzje administracyjne, przy uwzględnieniu poszerzenia bryły obiektu na zachód od ulicy Składowej w Chwałowicach. Odpady wydobywcze dowożono z kopalni głównie transportem kolejowym. Natomiast transport samochodowy odbywał się jedynie w sytuacjach awaryjnych i w technologicznie uzasadnionych przypadkach związanych z zachowaniem ciągłości ruchu kopalni.
W rejonie Mośnika prowadzono także prace związane z odwodnieniem obiektu. Wykonano zbiorniki odparowujące, przepływy burzowe, drenaż francuski, drogi technologiczne na terenie obiektu i przebudowę cieku chwałowickiego.
Rekultywacja biologiczna polegała na ułożeniu warstwy rekultywacyjnej, zatrawieniu bryły obiektu oraz nasadzeniu w rejonie nasypu Mośnika 492 drzew i 500 m kw. krzewów.
Kopalnia przebudowała także linię wysokiego napięcia 110 kV oraz wykonała drogę technologiczną z płyt betonowych po obrzeżu poszerzenia Mośnika, aby utrzymać przejezdność ulicy Składowej tymczasowo jako drogi technologicznej. W ramach rewitalizacji terenu powstał też nasyp stanowiący podłoże pod warstwy konstrukcyjne obwodnicy południowej dzielnicy Chwałowice. Wiązało się to m.in. z przebudową linii 20 kV w tym rejonie. W ten sposób Polska Grupa Górnicza przywróciła środowisku kolejny zdegradowany działalnością przemysłu obszar.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.