Przy wejściu głównym do Huty Miedzi Legnica został odsłonięty pomnik św. Floriana - podały służby prasowe KGHM, do którego należy huta. Mierząca blisko 3 metry rzeźba przedstawiająca m.in. patrona hutników została wykonana z brązu. Jest to swego rodzaju prezent dla huty, która w tym roku świętuje 70-lecie.
Autorem pomnika Św. Floriana jest Wojciech Batko, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rzeźbiarz przyglądał się pracy hutników, zapoznał się z procesem produkcji w Hucie Miedzi Legnica. Jego św. Florian wylewa miedź z tygla. Pod postumentem znajduje się tablica pamiątkowa. Pomnik został sfinansowany ze środków Huty Miedzi Legnica.
– Tegoroczne obchody Dnia Hutnika w KGHM są wyjątkowe z wielu powodów. Po raz pierwszy w historii spółki przyznane zostały stopnie hutnicze i przygotowane są mundury galowe, by podkreślić znaczenie „ludzi ognia” dla Polskiej Miedzi. Dzisiaj odsłoniliśmy pomnik Św. Floriana przy Hucie Miedzi Legnica, która obchodzi jubileusz, ale też otwieramy nowy rozdział w historii tego oddziału. Projekt Hybrydowa Huta Legnica jest projektem o ogromnym potencjale, z którym wiążemy wiele planów rozwojowych – powiedział prezes KGHM Tomasz Zdzikot.
– Ten wyjątkowy pomnik ma symbolizować trud hutniczej pracy, szacunek do hutniczej tradycji, a przede wszystkim naszą wdzięczność dla patrona hutników. Mamy za co dziękować, ponieważ ostatnie lata przyniosły hucie wiele powodów do satysfakcji, a kolejne inwestycje zmieniają nasz profil działalności i stanowią ważne kamienie milowe naszej historii – dodał dyrektor naczelny Huty Miedzi Legnica Michał Świderski.
Św. Florian, był rzymskim oficerem z III w., za obronę prześladowanych chrześcijan utonął z kamieniem u szyi w rzece Anizie. W ikonografii przedstawiany jest w stroju legionisty, z naczyniem z wodą, gdy gasi pożar. Został patronem trudnych i niebezpiecznych zawodów: hutników, kominiarzy i strażaków. Pomnik Św. Floriana stoi również przy Hucie Miedzi Głogów.
Rok 2023 jest wyjątkowy dla Huty Miedzi Legnica, nie tylko ze względu na jubileusz 70-lecia. W tym oddziale KGHM, trwają prace związane z realizacją programu Hybrydowa Huta Legnica. Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału znajdującego się w złomach Cu poprzez realizację założeń Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Pozwoli to hucie na przetwarzanie materiałów pochodzących z recyklingu z możliwością przetopu własnych lub zewnętrznych koncentratów. Już dziś oddział jest liderem w KGHM w obszarze produkcji miedzi katodowej opartej o materiały wsadowe nie pochodzące ze źródeł pierwotnych (ruda). Miedź elektrolityczna w HML powstaje w 70 proc. z różnego rodzaju złomów.
Przy tych wszystkich działaniach Huta Miedzi Legnica uwzględnia działania prośrodowiskowe. Dowodem jest Instalacja do usuwania arsenu i rtęci z gazów przed instalacją SOLINOX, która spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska, a dodatkowo zużywa minimalne ilości wody. Ograniczona też została ilość wytwarzanych ścieków.
W 2021 r. HM Legnica i HM Głogów zostały wyróżnione znakiem Copper Mark, prestiżową gwarancją odpowiedzialnej produkcji. Certyfikat potwierdza efektywną i zgodną z najwyższymi standardami produkcję miedzi. Wkrótce do tego prestiżowego grona powinna dołączyć także Huta Miedzi Cedynia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.