W siedzibie biura zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń odbyło się kolejne, 7. posiedzenie zespołu ds. zagrożeń związanych z powstawaniem deformacji nieciągłych na terenach płytkiej eksploatacji górniczej byłej KWK Siersza w Trzebini - poinformowali we wtorek, 23 maja, przedstawiciele SRK.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu SRK, dyrekcja oraz pracownicy Oddziału SRK - Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji, przedstawiciele gminy Trzebinia oraz naukowcy i eksperci.
Podczas posiedzenia przedstawiono efekty prac prowadzonych na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, omówiono dalsze działania obejmujące teren cmentarza parafialnego, ogródków działkowych oraz poruszono kwestie przygotowywanego przez spółkę procesu odpompowywania wód gruntowych.
Do tej pory w Trzebini powstało już ponad 30 zapadlisk. Występowanie zapadlisk nasiliło się w tym roku - od początku roku ziemia zapadła się już w 20 miejscach. Jak wskazują eksperci występowanie zapadlisk w Trzebini, to konsekwencja prowadzonego w tym rejonie wydobycia węgla - płytko prowadzonej eksploatacji oraz sposobu likwidacji kopalni Siersza.
Kopalnia zakończyła eksploatację 31 października 1999 r., a jej całkowitą likwidację zakończono z końcem 2002 r., zasypując również wszystkie szyby oraz kończąc odwadnianie kopalni. Skutkowało to rozpoczęciem samozatopienia wyrobisk górniczych do poziomu ustabilizowania się zwierciadła wód podziemnych.
Pod koniec ubiegłego tygodnia w Trzebini rozpoczął się montaż dwóch pomp o wydajności 5 m sześc./min, które maja posłużyć do odpompowania wód gruntowych. Ich wzrastający poziom jest jedną z przyczyn powstawania zapadlisk. SRK pracuje nad wyhamowaniem tego procesu. Pompy będa umieszczone w otworach, sięgających na głębokość 180 m. Pozwoli to na utrzymanie wód gruntowych na obecnym poziomie, czyli około 307 m n.p.m. Oprócz tego przygotowywana jest niezbędna infrastruktura techniczna, taka jak rurociągi i przyłącza. Prace związane z uruchomieniem pomp mają zakończyć się w tym tygodniu
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zamiast komisji i kasy na nie weźcie się do roboty oraz do karania tych ludzi którzy podjęli błędne decyzje przy likwidacji