Kopalnia ze swej istoty od zawsze była miejscem wymagającym od osób w niej przebywających dobrej sprawności fizycznej. A kopalnia udostępniona do zwiedzania? Nie każda i nie cała może być przystosowana do inwalidów na wózkach.
Podziemne trasy turystyczne w Polsce bardzo różnią się od siebie pod tym względem. Są takie, gdzie trzeba pokonać wiele schodów i nie ma technicznej możliwości wjazdu wózkiem, jak np. Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Są też i takie, jak w Złotym Stoku, gdzie inwalidzi mogą zwiedzić część kopalni, a oprócz tego zanocować w pokopalnianym budynku.
- Posiadamy miejsca parkingowe dla inwalidów, jest darmowa toaleta na terenie kopalni dla wózkowiczów. Przystosowaliśmy pokój w naszym obiekcie noclegowym przy samej kopalni: AuRoom Pokoje Gościnne. Posiadamy windę, przystosowaną łazienkę i pokój. W kopalni można zwiedzić z wózkowiczem sztolnię Gertrudę, która znajduje się na jednym poziomie, nie ma schodów i barier. Jeśli wózkowicz ma taką możliwość, można przesadzić go do kolejki i może wjechać i wyjechać kolejką - ale potrzebna pomoc opiekuna w usadzeniu go w środku - wylicza Małgorzata Szumska-Dziczkowska z zespołu Kopalni Złota w Złotym Stoku.
W pobliżu kopalni funkcjonuje na powierzchni Średniowieczna Osada Górnicza. Tam około 80 proc. trasy jest przystosowane dla wózkowiczów.
Utarło się mówić, że dawna kopalnia krzemienia Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego to najstarsza w Polsce kopalnia z czasów neolitu. To tylko część prawdy, bowiem eksploatację wapienia w tych samych wyrobiskach prowadzono jeszcze na początku XX w. Z drugiej połowy XX w. oraz z XXI w. pochodzą natomiast wyrobiska wykonane przez ekipy górnicze po to, aby utworzyć wygodną trasę podziemną. Jest ona częściowo dostępna dla inwalidów na wózkach. W szybie Zenon kilka lat temu zamontowana została winda, którą osoby starsze czy inwalidzi mogą zjechać do podziemi kopalni. W rejonie szybu przygotowano odcinek trasy z myślą o inwalidach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.