Przyszłość przemysłowego serca Polski – Śląska w kontekście polityki Zielonego Ładu była jednym z tematów ósmej edycji konferencji Śląski Ład, która odbyła się w poniedziałek, 15 maja, w Mysłowicach. Zaproszenie europoseł Izabeli Kloc przyjęli m.in. członkowie rządu, posłowie, samorządowcy, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz biznesu. O górnictwie, w kontekście polityki klimatycznej i rozporządzenia metanowego, rozmawiano w ostatnim panelu. Tam swoimi spostrzeżeniami podzielili się prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Cudny, prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek oraz wiceprezes ds. sprzedaży w Polskiej Grupie Górniczej Adam Gorszanów.
Konferencja, którą zorganizowano w Centralnym Muzeum Pożarnictwa, była podzielona na cztery panele tematyczne: polityka, wartości, gospodarka, Śląsk.
Premier Mateusz Morawiecki nie mógł uczestniczyć w konferencji, ale przygotował nagranie, w którym szczególną uwagę zwrócił na kwestię zielonej transformacji. Szef rządu wskazał, że „każde państwo (członkowskie – red.) powinno mieć możliwość prowadzenia jej optymalnie do swoich potrzeb i możliwości. Móc kształtować swój miks energetyczny tak, by zapewniał bezpieczeństwo obywatelom i konkurencyjność gospodarce”.
„Wynegocjowaliśmy i negocjujemy kolejne środki, które pomogą przestawić polską energetykę na zielone tory. Sercem tych zmian jest i będzie Śląsk. To tu powędrują rekordowe fundusze na zieloną transformację. Polska i Śląsk to wspólna sprawa, a jaki ład na Śląsku, taki w całym kraju” – zapowiedział szef Rady Ministrów.
W pierwszym panelu udział wzięli minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, europoseł Izabela Kloc oraz prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz.
– Unia może być siłą globalnego oddziaływania. My jesteśmy społeczeństwem prounijnym, mamy prounijny rząd, ale prounijny w rozumieniu takiej Unii, która będzie silna siłą państw narodowych, która będzie budować swoją przyszłość potencjałem gospodarczym, siłą oddziaływania na najbliższe otoczenie – przekonywał minister.
Europoseł Izabela Kloc, zabierając głos, nawiązała do prac nad zmianami w rozporządzeniu metanowym.
– Muszę chylić czoła przed wszystkimi polskimi europosłami, którzy zaangażowali się w to, aby zmienić to rozporządzenie przygotowane przez Komisję Europejską – przyznała eurodeputowana.
– Chyba po raz pierwszy od dziesiątek lat udało się doprowadzić do takiego kompromisu, gdzie w Parlamencie Europejskim prawie wszyscy posłowie zagłosowali za dalszym funkcjonowaniem górnictwa węgla kamiennego – powiedziała.
W kolejnych panelach głos zabrali m.in.: przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak, prof. Ignacio Cristobal z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Nawarry (Hiszpania), wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek oraz menedżerowie spółek górniczych i hutniczych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.