Najwcześniej wiosną lub latem 2024 r. otwarta dla ruchu ma być Droga Stu Zakrętów w Górach Stołowych. Choć do tego czasu przejazd nią na odcinku Radków - Karłów nie jest dozwolony, to dojazd do kopalnia piaskowca znajdującej się na tym odcinku pozostaje możliwy.
Droga wojewódzka nr 387 (Ścinawka Średnia - Radków - Karłów - Kudowa Zdrój) to jedna z najbardziej malowniczych szos w Polsce. Jej górski odcinek między Radkowem a Kudową-Zdrojem znany pod historyczną nazwą Droga Stu Zakrętów, był przejezdny do 23 lutego 2023 r. Wówczas to na niewielkim łuku znajdującym się pomiędzy kamieniołomem piaskowca a tak zwanym Stroczym Zakrętem zawalił się mur oporowy, podtrzymujący jezdnię. Nastąpił niewielki obryw na długości około 45 m, jednak ciągłość szosy nie została przerwana. Mimo tego Dolnośląska Służba Dróg i Kolei zamknęła szosę na odcinku pomiędzy Radkowem a położonym w sercu Gór Stołowych Karłowem.
Jak ocenia dr hab. Jacek Potocki, geograf i znawca Sudetów, to nie materiały wybuchowe stosowane w kamieniołomie mogły być przyczyną zapadnięcia się muru oporowego, lecz czynniki atmosferyczne i upływa czasu.
- Przypuszczam, że większe znaczenie miała spływająca woda i zużycie. Droga była budowana w dziewiętnastym wieku. Przyroda robi swoje - mówi Jacek Potocki.
Chociaż mieszkańcy i turyści nie mogą przejeżdżać szosą z Karłowa do Radkowa, to dojazd od strony Radkowa do kamieniołomu jest możliwy, gdyż uszkodzenie szosy nastąpiło powyżej wjazdu na teren kopalni. W warunkach przetargu, ogłoszonego przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei zapisano, że wykonawca ma naprawić uszkodzony fragment szosy w ciągu dziesięciu miesięcy. Ustalono, że droga pozostanie na ten czas zamknięta. Nie będzie nawet ruchu wahadłowego.
Nasuwa się więc pytanie. Skoro droga ma być tak długi czas zamknięta, to może w tym czasie dokonać kapitalnego remontu pozostałych murów oporowych, a nie czekać na kolejne uszkodzenie?
Zbudowana w latach 1867-1879 Droga Stu Zakrętów swą nazwę zawdzięcza niezwykle krętemu przebiegowi. Trasa stanowi główną arterię dojazdową do Parku Narodowego Gór Stołowych i jedyną możliwość dojazdu do kamieniołomu Radków. W przeszłości droga wykorzystywana była niekiedy do organizacji imprez sportowych. Przykładowo 13 maja 2001 r. przebiegała nią trasa trzynastego etapu kolarskiego Wyścigu Pokoju z Kluczborka do Kudowy-Zdroju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.