Majówka kojarzy się nam głównie z wypoczynkiem oraz wyjazdami i tak pewnie większość z nas spędziła ten czas. To jednak także dni, w czasie których celebrowaliśmy ważne święta. Z ich okazji m.in. w stolicy Górnego Śląska – Katowicach odbyło się szereg wydarzeń.
2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji na pl. Bolesława Chrobrego odbyła się uroczystość, podczas której zawieszono flagę państwową. Uczestniczył w niej m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Biało-czerwona „powędrowała” na maszt w obecności pocztów sztandarowych i w asyście wojskowej oraz harcerzy ZHP i ZHR. Zebranym towarzyszyła Orkiestra Wojskowa z Bytomia, która zadbała o oprawą muzyczną.
Wśród obecnych na placu byli m.in.: 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu, Izba Administracji Skarbowej w Katowicach oraz Straż Leśna.
Ponadto w Parku Leśnym odbyło się inne wydarzenie poświęcone biało-czerwonej. Spółka Tauron Polska Energia zorganizowała bowiem bieg z flagą, nad którym honorowy patronat objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Start wyznaczono w Katowickim Parku Leśnym, od strony ulicy Francuskiej i lotniska Muchowiec. Celem biegu było uczczenie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętnienie Roku Wojciecha Korfantego oraz upowszechnianie biegania i Nordic Walking. W wydarzeniu wzięło udział ponad 1000 osób.
Trasa z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki została poprowadzona asfaltowymi ścieżkami w Dolinie Trzech Stawów. Dzieci biegły na dystansie 200, 400 i 800 m. natomiast dorośli mieli do pokonania dystans 5 km. Można go było przebiec lub przemaszerować w stylu nordic walking. Zawodnicy po dotarciu do mety otrzymali pamiątkowe medale. W głównym biegu na pięć kilometrów triumfował Paweł Buczek z Tychów, który wyprzedził Andrzeja Nowaka z Sosnowca oraz Rafała Zelecha z Chełmka. Wśród kobiet najszybszą okazała się Ewa Stypiński ze Świętochłowic. Drugie miejsce zajęła Nicola Szafarczyk, trzecie Urszula Szewczyk. W biegu tradycyjnie udział wziął wojewoda Jarosław Wieczorek.
- Jednoczymy się dziś pod biało-czerwoną, naszą flagą narodową. Chcemy wspólnie oddać hołd narodowym symbolom, świętując jednocześnie 2 maja w duchu rywalizacji i patriotyzmu. Uważam, że nie ma lepszego pomysłu na aktywne i rodzinne spędzenie państwowego święta, jak Bieg z Flagą w katowickim Parku Leśnym – powiedział wojewoda śląski.
Dzień później celebrowaliśmy Święto Narodowe Trzeciego Maja, które upamiętnia uchwalenie konstytucji w 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza. Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się o godz. 10.00 od złożenia wieńca pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach przy al. Korfantego. Pół godziny później w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawione zostało nabożeństwo.
Po nim odbył się pochód na plac Sejmu Śląskiego. Tam zorganizowano tradycyjny apel z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, a na zakończenie można było obejrzeć defiladę wojskową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
1. Stolica Górnego Śląska to Opole i Racibórz, a nie Katowice 2. Te Katowice, jak i cały Śląsk, nie mają nic wspólnego z Konstytucją 3 Maja 3. Śląska konstytucja z 1562 roku jest dużo starsza od polskiej z 1791 roku 4. Jeśli tak bardzo popieracie Konstytucję 3 Maja, to znaczy, że jesteście za wprowadzeniem monarchii dziedzicznej? No w końcu!