W czwartek, 20 kwietnia, przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego, który był jednym z najważniejszych polityków okresu międzywojennego w Polsce. Korfanty przyszedł na świat w górniczej rodzinie.
Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawki (obecnie to część Siemianowic Śląskich). Był synem Karoliny z domu Klecha i Józefa, górnika z nieistniejącej już kopalni Fanny (została zamknięta w latach 30. ubiegłego wieku).
Korfanty to obecnie jedna z najważniejszych postaci Górnego Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski, a także jeden z ojców niepodległej Polski.
W latach 1903-1912 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu. W 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. Następnie stanął na czele III powstania śląskiego.
W niepodległej Polsce Korfanty został posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa. Był wrogiem Józefa Piłsudskiego, dlatego w 1930 r. aresztowano go i osadzono w twierdzy brzeskiej.
Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami udał się na emigrację do czeskiej Pragi. W kwietniu 1939 r. wrócił do Polski z emigracji w Czechach, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Po trzech miesiącach zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Miesiąc później zmarł. Jego pogrzeb w Katowicach, na który przyszło 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zdrajca Śląska i Ślązaków, a w dodatku zbrodniarz wojenny z krwią tysięcy Ślązaków, Polaków i Niemców na rękach. Historia w szkole i opinia publiczna o tym oczywiście nic nie mówi...